Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli w umowie spółki akcyjnej przewidziano, że zarząd może być jednoosobowy (np. poprzez tzw. widełkowe określenie liczebności zarządu), to jedyny członek zarządu jest umocowany do składania oświadczeń woli w imieniu spółki.
Jednakże w umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia. Jeszcze inne zasady obowiązuje, gdy jedyny akcjonariusz jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Wtedy wymagana jest forma aktu notarialnego, a o każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
Zasadniczo do podejmowania działań, w tym podpisywania umów, w imieniu spółki zarząd nie potrzebuje zgody rady nadzorczej. Jednakże umowa spółki może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności przewidywać, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem określonych w statucie czynności.
Nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości wymaga zgodnie z art. 393 kodeksu spółek handlowych, uchwały walnego zgromadzenia. Umowa spółki może jednak zawierać odmienne postanowienia.