Nabycie przez spółkę zajętych udziałów

Pytanie:

"Komornik zajął wszystkie 5% moich udziałów w firmie w zeszłym roku. W jaki sposób, przy pomocy jakiej procedury firma może odkupić te udziały od komornika? "

Odpowiedź prawnika: Nabycie przez spółkę zajętych udziałów

Zgodnie z art. 185 ksh, jeżeli w drodze egzekucji ma nastąpić sprzedaż udziału, którego zbycie umowa spółki uzależnia od zgody spółki lub w inny sposób ogranicza, spółka ma prawo przedstawić osobę, która nabędzie udział za cenę, jaką określi sąd rejestrowy po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego.  W takim przypadku spółka powinna, w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia jej o zajęciu, zgłosić wniosek o przeprowadzenie w tym trybie wyceny udziału. Jeżeli w terminie określonym wyżej spółka nie wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie wyceny udziału albo jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia spółki o ustaleniu ceny nabycia osoba wskazana przez spółkę nie wpłaci komornikowi sądowemu ustalonej ceny, udziały będą sprzedane w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych. Jeżeli natomiast chodzi o osobę nabywcy, to rozpatzrenia wymaga, czy nabywcą takim może być sama spółka. Należy bowiem zwrócić uwagę na istniejący w zakaz nabywania udziałów własnych przez spółkę z o.o. Wyjątek od tego zakazu stanowi między innymi nabycie w celu umorzenia udziałów. W związku z powyższym, nabywcą wskazanym przez spółkę może być sama spółka, jeżeli tylko umowa spółki przewiduje możliwość umorzenia udziałów spółki. W takiej sytuacji spółka nabędzie udziały własne w ich umorzenia. Na marginesie można dodać, że osobą wskazaną przez spółkę jako nabywca udziału przeznaczonego do sprzedaży egzekucyjnej może być także inna osoba, w tym sam wierzyciel.

Jeżeli powyższa procedura nie dojdzie do skutku a także jeżeli zbycie udziałów nie jest umową spółki ograniczone, udziały zostaną sprzedane w trybie przewidzianym uregulowaniami postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 9117 kpc, na wniosek dłużnika, za zgodą wierzyciela, sprzedaż może nastąpić bez oszacowania prawa. Sprzedaż za wskazaną przez dłużnika cenę może nastąpić, gdy nie naruszyło to interesów wierzycieli. Dłużnik winien wówczas wskazać cenę minimalną, poniżej której sprzedaż nie może być dokonana. Dłużnik może wskazać osobę nabywcy albo też wskazać kilka osób uprawnionych do nabycia oraz kolejność, w jakiej prawo nabycia będzie im przysługiwało. Jeżeli sprzedaż nie dojdzie do skutku w terminie tygodnia od dnia, w którym wierzyciel wyraził zgodę na sprzedaż, komornik sprzedaje zajęte prawo w drodze licytacji, chyba że wierzyciel wyrazi zgodę na ponowną sprzedaż z wolnej ręki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika