Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W trakcie postępowania rozwodowego sąd może dokonać podziału majątku wspólnego małżonków, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce często zdarza się, że sąd decyduje się na dokonanie podziału, jeśli małżonkowie przedstawią zgodny wniosek.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. Należy natomiast podkreślić, że przepisy mówiące o podziale majątku wspólnego małżonków nie obejmują rozstrzygnięcia jakie wydatki z majątku odrębnego jednego z małżonków na rzecz majątku odrębnego drugiego z nich podlegają zwrotowi.
W zasadzie rozliczenia dotyczÄ…ce nakÅ‚adów z majÄ…tku osobistego jednego z małżonków na majÄ…tek osobisty drugiego z nich powinny być dochodzone na drodze osobnego procesu cywilnego (w postÄ™powaniu procesowym, a nie – jak w przypadku podziaÅ‚u majÄ…tku wspólnego – w postÄ™powaniu nieprocesowym). Jednakże w orzecznictwie SÄ…du Najwyższego można znaleźć poglÄ…d, iż w pewnych sytuacjach dokonywanie osobnego rozliczenia byÅ‚oby niecelowe i w postÄ™powaniu o podziaÅ‚ majÄ…tku należy dokonać także rozliczeÅ„ nakÅ‚adów z majÄ…tku osobistego jednego z małżonków na majÄ…tek osobisty drugiego. Tak jest w sytuacji, gdy chodzi o rozliczenie sumy nakÅ‚adów na kompletny obiekt (np. budynek mieszkalny czy handlowy).