Naprawy w domu obciążonym służebnością mieszkania

Pytanie:

"W roku 2003 matka darowała mnie i mojemu bratu po połowie dom mieszkalny. W punkcie 4 aktu jest napisane, że ustanawiają na rzecz (nazwisko i imię ) na jej życzenie dożywotnią służebność mieszkania polegającą na prawie wyłącznego korzystania przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego oraz, w punkcie 7, strony oświadczyły, że wydanie przedmiotu umowy we współposiadanie darowanych nastąpiło w dniu dzisiejszym, za wyjątkiem budynku mieszkalnego, którego wydanie nastąpi z chwilą śmierci matki. Matka dostaje 700 zł renty. Budynek wymagał remontu. Wraz z bratem wykonaliśmy wymianę pokrycia dachu, on po swojej stronie wykonał łazienkę. Ja natomiast zacząłem remont kapitalny tj. c.o. posadzki, ściany, podłogi, za ustną zgoda matki. W tym czasie matka mieszkała w części brata i praktycznie sama w domu bo oboje pracujemy i spędzamy z nią weekendy i urlopy. Podczas spotkania rodzinnego siostra oświadczyła, że nie mamy prawa zgodnie z pkt. 4 aktu notarialnego do wykonywana żadnego remontu, a dopiero po śmierci matki. Czy mogę wykonać remont mieszkania, czy muszę czekać aż do śmierci matki? "

Odpowiedź prawnika: Naprawy w domu obciążonym służebnością mieszkania

Zgodnie z przepisem art. 155 kodeksu cywilnego, fakt zawarcia umowy darowizny nieruchomości, tj. podpisanie aktu notarialnego, w którym matka dokonała darowizny na rzecz Pana i Pańskiego brata powoduje „automatyczne” przejście na Panów prawa własności darowanej nieruchomości. Jako współwłaściciele nieruchomości macie Panowie prawo rozporządzania nią wedle własnych potrzeb i zgodnie z własną wolą. Fakt, ustanowienia na rzecz matki tzw. służebności osobistej polegającej na ustanowieniu na jej rzecz prawa do wyłącznego korzystania z mieszkania, nie wyklucza zasadniczo Pańskiego prawa do rozporządzania nieruchomością, oczywiście z uwzględnieniem ograniczonego prawa rzeczowego przysługującego matce. To, iż służebność objęła cały budynek nie prowadzi do stanu, w którym niejako wyłączone są zupełnie Państwa prawa jako właścicieli do tego budynku - są one jedynie ograniczone. Co więcej, ponieważ do stosunków prawnych między właścicielem nieruchomości obciążonej (Pan) a korzystającym ze służebności (matka) stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o użytkowaniu, należy naszym zdaniem stwierdzić, że właściciele nieruchomości zachowują prawo do przeprowadzenia remontu. Zgodnie z art. 260 kc użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika