Naruszenie dobrego imienia przez małoletniego
Pytanie:
"Co można zrobić, aby obronić swoją prywatność na własnej posesji gdy dziecko sąsiada (13 lat dziewczyna) 1. niszczy mienie prywatne 2. jest opryskliwa i bezczelna wobec właściciela 3. roznosi plotki - sieje nienawiść po okolicy 4. pali papierosy na dachu przybudówki 5. zwraca się w nieodpowiedni sposób Sytuacja ta jest konsekwencją faktu, iż dziecko przychodzi do córki byłej żony z którą jesteśmy po rozwodzie i silnie skłóceni. Odbywałem kilkakrotnie rozmowy, chyba z opiekunem tej nastolatki, na co kobieta ta oświadczyła, że jestem chory i mam się leczyć na skutek opwiadań owej nastolatki na mój temat. W jaki sposób można dochodzić ochrony własnej prywatności i nie mieszania się w prywatne życie?"
Odpowiedź prawnika: Naruszenie dobrego imienia przez małoletniego
Nietykalność mieszkania, cześć, dobre imię stanowią dobro osobiste człowieka i pozostają pod ochroną prawa cywilnego. Osoba, której dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia, może on także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszeń dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, zawierającego przeprosiny i sprostowanie treści obraźliwych; ewentualnie zadośćuczynienie pieniężne lub zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny). Działanie osoby naruszającej dobro osobiste musi być bezprawne, tzn przede wszystkim działanie to (wchodzenie na teren posesji, nieodpowiednie zachowanie) musi być dokonywane bez Pańskiej zgody. Dochodzenie ochrony prawnej w drodze procesu cywilnego wymaga od Pana udowodnienia naruszenia dobra osobistego, czyli wykazania wszystkich faktów, które uważa Pan za naruszenie swojej prywatności i dobrego imienia. Naprawienie szkody majątkowej może być dochodzone na zasadach ogólnych (w drodze procesu cywilnego). Utrudnieniem w dochodzeniu ochrony prawnej jest wiek osoby naruszającej Pańskie dobra osobiste, ponieważ małoletni, który nie ukończył lat trzynastu nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Natomiast za małoletniego, któremu z powodu wieku nie można przypisać odpowiedzialności, odpowiedzialność ponosi osoba, która jest zobowiązana do nadzoru nad tym małoletnim.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?