Natychmiastowa wykonalność decyzji

Pytanie:

"Otrzymałam Decyzję uchylająca zaskarżaną przeze mnie Decyzję i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia. W terminie 30 dni od doręczenia, mogę złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy mogę i na jakiej podstawie wnioskować o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności tej Decyzji, aby skrócić termin 30 dniowego okresu do wniesienia skargi. Oświadczam, iż nie zamierzam wnosić takiej skargi, a jestem jako spółka w bardzo trudnej sytuacji finansowej i wydłużanie terminu rozpatrzenia jest dla nas bardzo niekorzystne, zaś nowa decyzja jest dla Nas zadowalająca. "

Odpowiedź prawnika: Natychmiastowa wykonalność decyzji

Nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności w postępowaniu administracyjnym jest możliwe w odniesieniu do decyzji, od której służy odwołanie, jeżeli jest to niezbędne ze względu na:

  • ochronę zdrowia lub życia ludzkiego lub
  • dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami
  • bądź też ze względu na inny interes społeczny
  • lub wyjątkowo ważny interes strony.

W  ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia. Ponadto decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.

W omawianym przypadku nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nie jest, naszym zdaniem możliwe, gdyż przedmiotowa decyzja jest decyzją, od której służy nie odwołanie, lecz skarga, nie spełnione są więc hipotezy cytowanych przepisów.

Z treści pytania wprawdzie to nie wynika, ale prawdopodobnie omawiana decyzja jest ostateczną i jako taka powinna podlegać wykonaniu (wykonaniu nie podlega jedynie decyzja przed upływem terminu do wniesienia odwołania).

Wstrzymania wykonania decyzji nie spowodowałoby również wniesienie skargi do WSA, gdyż zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wniesienie skargi nie ma co do zasady charakteru suspensywnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika