Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika popełnienie pomyłki przez Urząd Stanu Cywilnego. Skrócony odpis aktu urodzenia jest zaświadczeniem w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 217 k.p.a. organ administracji publicznej jest zobowiązany do wydania zaświadczenia na żądanie osoby, która się o nie ubiega ze względu na swój interes prawny. Zaświadczenie takie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni. Najlepszym zatem sposobem na rozwiązanie problemu będzie zażądanie od USC wydania nowego, nieobarczonego błędem świadczenia. Zgodnie z art. 218 k.p.a. organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Możliwe jest również przeprowadzenie przez USC postępowania wyjaśniającego mającego na celu ustalenie przyczyny wystąpienia pomyłki i ustalenie prawidłowych danych, Pańskiej żony i dziecka.
Kłopot ze zgodnym z Pana wolą wystawieniem aktu urodzenia może być spowodowany stosowaniem przez USC przepisów ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004r. Nr 161 poz.1688). Zgodnie z art. 42 tej ustawy w przypadku gdy stosownie do uregulowań Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki, dane ojca wpisuje się tylko w razie uznania dziecka przez ojca lub sądowego ustalenia ojcostwa. W podanym stanie faktycznym nie ma wzmianki, że takie uznanie lub ustalenie nastąpiło. W przypadku gdy takiego uznania lub ustalenia nie było do aktu urodzenia jako imię ojca należy wpisać - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka (matkę), a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe - nazwisko matki z odpowiednią adnotacją w rubryce „Uwagi". Aby Pana dane mogły być zgodnie z prawem podawane jako ojca dziecka, może Pan uznać dziecko lub należy przeprowadzić sądowe ustalenia ojcostwa oraz nadania dziecku nazwiska męża matki. W takim wypadku zgodnie z art. 44 Prawa o aktach stanu cywilnego do aktu takiego wpisuje się wzmiankę dodatkową o uznaniu i zmianie nazwiska dziecka, stosownie do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Nie znajduje natomiast uzasadnienia podawanie w akcie urodzenia dziecka przez USC panieńskiego nazwiska jego matki, po zawarciu przez nią związku małżeńskiego i związanej z tym zmianie nazwiska.