Nazwisko po rozwodzie

Pytanie:

"Podczas mojego rozwodu sąd nie zapytał się mnie czy zezwalam na używanie mojego nazwiska po rozwodzie przez byłą żonę. Dowiedziałem się o tym dopiero później. Co mogę zrobić, aby wymóc zmianę nazwiska na byłej żonie? "

Odpowiedź prawnika: Nazwisko po rozwodzie

Niestety, ale nie posiada Pan takiego uprawnienia, ani też sąd nie był zobowiązany do pytania Pana o zdanie w tej sprawie. Zgodnie z artykułem 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Tak więc ewentualny powrót do nazwiska panieńskiego przez Pana żonę to jej uprawnienie niezależne od Pana woli. Nie może też Pan w żaden sposób wypłynąć na żonę, aby zmieniła nazwisko. Nie ma ku temu żądnych podstaw prawnych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • chaber 2017-08-12 21:59:17

  toż to prawne faux pas. nazwisko "daje" małżonek, więc jest to jego dobro osobiste, którym zadysponował i nadal może dysponować , nawet odebrać w przypadku, gdy strona przeciwna z WIADOMEGO powodu dopuściła się jego spodlenia. nikt nie rozwodzi się z partnerem, który się spełnia. uważam, że w tym przypadku powinno obowiązywać prawo "nulla regula sine exceptione".chaber

 • Anna 2014-12-07 20:04:55

  myślę że nie ma na to wpływu ani jeden z czynników które tu zostały zawarte. Zmusic człowieka nie można do niczego

 • ???? 2014-01-17 00:08:30

  mogliście się wcześniej zastanowić z kim bierzecie ślub a nie teraz debatujecie!!!!!

 • jacek 2013-08-21 20:51:27

  jesli ktos znajdzie sposob by zmusic byla zona aby powrocila do swojego nazwiska to bardzo prosze dajcie znac!!!!! pozdrawiam!!!!

 • grześ 2012-11-28 20:43:29

  WITAM!TEŻ MAM PROBLEM Z NAZWISKIEM !Moja była żona psuje nazwisko przynosi wstyd nazwisku!żle się prowadzi ma 3 dzieci z przypadkowymi partnerani jedno z dzieci oddała do adopcji !SAMA ONA NIE CIESZY SIĘ DOBRĄ OpINIĄ !pomocy jak jej odebrać nazwisko????????

 • robert 2011-12-07 13:22:18

  wiem że odebranie po rozwodzie nazwiska które przyjęła żona nie jest proste ,ale jeżeli żle sie czuję psychicznie wiedząc że dalej nosi moje nazwisko nazywając się dalej z imienia i nazwiska moją żoną,konsekwencja przecież używania przez byłe żony nazwiska męża jest -to jakby dalej były żonami a w małym miasteczku to problem ,nawet fakt rozwodu była żona ukrywa przed ludżmi,chcę odebrać żonie moje nazwisko co na to prawnik mam dość firmowania się przez nią moim nazwiskiem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika