e-prawnik.pl Porady prawne

Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

Pytanie:

Kiedy rada gminy może nie udzielić wójtowi absolutorium? Czy jest to możliwe w sytuacji, gdy budżet dochodów i wydatków został zrealizowany, a nie wykonano zadań rzeczowych np. zaplanowanych inwestycji?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

2.4.2004

Za prawidłową gospodarkę gminy odpowiada wójt (burmistrz, prezydent). Rada gminy kontroluje działalność organu wykonawczego poprzez po pierwsze powołaną przez nią komisję rewizyjną oraz po drugie poprzez udzielenie lub nie udzielenie wójtowi absolutorium. Nie udzielenie wójtowi absolutorium jest jednoznaczne z wnioskiem o referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska. Przed udzieleniem absolutorium komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje wnioskiem do rady w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia absolutorium. Nie udzielenie absolutorium może zajść zawsze bez względu na to czy taki budżet został wykonany czy nie. Zasadą jest, że tylko niewykonanie budżetu będzie stanowiło uzasadnioną podstawę do jego nieudzielenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

Krzysztof

24.4.2017 20:29:56

Re: Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

Dzień dobry, Jako Radni mamy pewien dylemat. Nie do końca jesteśmy przekonani czy powinniśmy udzielić absolutorium Wójtowi. W związku z tym mamy parę pytań. -Co powinna zrobić Komisja Rewizyjna w sytuacji kiedy: -dochody zostały wykonane w 98,8 %. -wydatki zostały wykonane w 86,96% -inwestycja (stacja wodociągowa) o wartości 1475000.- wykonana w 0 % -budowę przyłączy gazowych w budynkach komunalnych Gminy wykonano w 20 %. To tylko niektóre przykłady z nie wykonania budżetu. Prosimy zatem o poradę, czy na tej podstawie możemy nie udzielić absolutorium Wójtowi. Dziękuję.

Re: Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

karat

13.10.2009 9:20:52

Re: Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

nie udzielenie czu nieudzielenie

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ