Niedopłata składek do ZUS
Pytanie:
"Proszę o informację, co przepisy mówią o sytuacjach potrącenia przez firmę nadpłaty w składkach wynikających z dokonanych korekt i późniejszym ustaleniu przez ZUS, iż z rozliczenia wcześniejszych miesięcy (tych przed korektą) wynikają niedopłaty. Czy płatnik miał prawo potrącić nadpłatę bez upewnienia się salda konta z ZUS. Jakie są tego sankcje?"
Odpowiedź prawnika: Niedopłata składek do ZUS
Odpowiedź Nadpłata w ZUS-ie zawiera informacje o tym, że płatnik przed potrąceniem nie musi wnioskować o stwierdzenie nadpłaty i w opisanej sytuacji mógł potrącenia dokonać. Poniesie natomiast konsekwencje wynikające z nieopłacenia składek w terminie lub w odpowiedniej wysokości. Od nie opłaconych w terminie składek płatnik ma obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, w wysokości odsetek jak za zaległości podatkowe. Odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł. Dodatkowo w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nie opłaconych składek. Nałożenie dodatkowej opłaty nie jest jednak obowiązkowe. Od decyzji nakładającej obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty płatnik może odwołać się do sądu poprzez wniesienie tego odwołania na piśmie do organu, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Sąd bierze pod uwagę nie tylko kwestie formalne związane z wymierzeniem opłaty, lecz również merytoryczną zasadność decyzji. Składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, zwane dalej „należnościami z tytułu składek”, nieopłacone w terminie, podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej lub sądowej. Należności z tytułu składek podlegają zaspokojeniu w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności za pracę, należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i kosztów pogrzebu dłużnika, w wysokości odpowiadającej miejscowym zwyczajom. Należności z tytułu składek przedawniają się z upływem 10 lat od dnia, w którym ich wymagalności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?