Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Dłużnik (mechanik) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi. Można zatem skierować do mechanika żądanie o właściwe wykonanie zobowiązania (naprawy). Jeżeli odmówi pozostaje tylko dochodzenie swych praw na drodze sądowej.
W tym przypadku mechanik wykonał usługę nienależycie. Doszło również do zapłaty wynagrodzenia. Zatem strony nie wiąże już stosunek zobowiązaniowy. Ma więc Pani prawo do dochodzenia odszkodowania. Nie znajduje w tym przypadku zastosowania przepis, że w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia (np. naprawa), wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika.
Nie może tego Pani uczynić, bowiem nie łączy Panią z mechanikiem już stosunek zobowiązaniowy. Następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania jest najczęściej powstanie szkody, którą Pani poniosła.