Nienależyte wykonanie zobowiązania

Pytanie:

"W samochodzie zerwał się pasek rozrządu. Mechanik podjął się naprawy, ale źle wykonał usługę. Nie dał mi żadnych rachunków mimo, iż zapłaciłam za naprawę ponad 2 tys. zł. W chwili obecnej nie chce usunąć usterek i odsyła mnie do serwisu, żebym na własny koszt samochód naprawiła. Jak w tej sytuacji mogę wyegzekwować od mechanika poprawną i fachową naprawę mojego samochodu?"

Odpowiedź prawnika: Nienależyte wykonanie zobowiązania

Dłużnik (mechanik) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi. Można zatem skierować do mechanika żądanie o właściwe wykonanie zobowiązania (naprawy). Jeżeli odmówi pozostaje tylko dochodzenie swych praw na drodze sądowej.

W tym przypadku mechanik wykonał usługę nienależycie. Doszło również do zapłaty wynagrodzenia. Zatem strony nie wiąże już stosunek zobowiązaniowy. Ma więc Pani prawo do dochodzenia odszkodowania. Nie znajduje w tym przypadku zastosowania przepis, że w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia (np. naprawa), wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika.

Nie może tego Pani uczynić, bowiem nie łączy Panią z mechanikiem już stosunek zobowiązaniowy. Następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania jest najczęściej powstanie szkody, którą Pani poniosła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika 2013-02-14 19:57:07

    Witam serdecznie! Czy ta część prawa cywilnego może odnosić się również do usług banku? Może wyjaśnię o co chodzi. Mąż we wrześniu 2008 roku wziął w Polbanku kredyt przeznaczony na spłatę innego zadłużenia i spłacił go po 15 dniach wraz z naliczonymi na dzień spłaty odsetkami. Po spłacie kredytu upewniliśmy się, że to już koniec, a kredytu już nie ma bo został spłacony, Pan który się tym zajmował zapewnił nas że zajmie się wszelkimi formalnościami dotyczącymi zamknięcia kredytu. No i niestety dwa dni temu zadzwoniła do męża Pani z windykacji z Polbanku informując go po 3 latach nieodzywania się i nieinformowania o jakimkolwiek rosnącym zadłużeniu, że ma zadłużenie w wysokości naliczanych przez 3 lata odsetek od tego kredytu i że kredyt nie został zamknięty. Ręce mi opadają, proszę o pomoc i jakąkolwiek poradę, co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy mam interweniować w banku i jak to zrobić, czy mam interweniować z pracownikiem który niedopełnił swojego obowiązku i jak to zrobić. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź i pomoc! Z góry dziękuję!

  • Ramzes 2011-09-10 10:52:10

    Mam ten sam problem, mechanik podjal sie naprawy rozrzadu, zainkasowal 2,5 tysiaca zlotych lecz silnik nie osiaga obrotow tak jak to bylo przed awaria, i z silnika dochodza dziwne odglosy. Odstawilem mechnikowi samochod lecz jemu sie nie spieszy bo kase za robote juz zainkasowal.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika