Nieodebranie zamówionego towaru

Pytanie:

"Klient na podstawie faktury proforma przelał mi zaliczkę na poczet wykonania bramy. Bramę wykonałem, on zapłacił resztę i otrzymał bramę. Następnie zażyczył sobie kolejną bramę i znów na podstawie faktury proforma zapłacił zaliczkę. Jednak gdy druga brama była już gotowa, odmówił zapłaty reszty kwoty z faktury proforma, już nie chcąc tej drugiej bramy. Ja oczywiście poniosłem koszty produkcji i nie jestem w stanie sprzedać tej bramy komuś innemu gdyż jak wiadomo, bramy produkowane są według indywidualnej specyfikacji. Będzie więc leżeć u mnie nadając się tylko na złom. Wiem już, że w takiej sytuacji mam prawo żądać od klienta zapłaty reszty faktury proforma (pomimo że on nie chce tej bramy). Czy zanim wystosuję wezwanie do zapłaty i zanim skieruję pozew do sądu, to czy powinienem mu wyznaczyć dodatkowy termin do zapłaty i odbioru bram? Czy jeśli tak, to może to być zarazem wezwanie przedsądowe zawierające stosowny rygor?"

Odpowiedź prawnika: Nieodebranie zamówionego towaru

Stosownie do art. 643 kc, zamawiający obowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem. W sytuacji, gdy kontrahent nie odbiera działa wykonanego zgodnie z umową, pozostaje on w zwłoce. Zgodnie z art. 476 kc, dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W tym miejscu powstaje pytanie w jaki sposób Państwo oznaczyliście termin odbioru bramy. Jeżeli, zgodnie z umową termin został wyznaczony w sposób określający datę odbioru, po upływie tej daty (o ile oczywiście w międzyczasie nie dokonano innych uzgodnień) kontrahent pozostaje w zwłoce. W takiej sytuacji może Pan wysłać przedsądowe pismo wzywające do zapłaty kontrahenta, bez konieczności wyznaczana mu dodatkowego terminu. Stosownie do art. 477 kc, w razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać, niezależnie od wykonania zobowiązania, naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Jeżeli natomiast miał Pan najpierw powiadomić kontrahenta o wykonaniu bramy, powinien Pan najpierw wysłać takie pismo, wyznaczają termin odbioru oraz wskazujące na obowiązek zapłaty. W takim przypadku dłużnik będzie w zwłoce po upływie wskazanego terminu. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu powinien Pan ponownie wezwać do zapłaty z oznaczeniem kolejnego terminu (nie musi być to długi okres czasu, ale ze względu na okoliczności dający możliwość spełnienia świadczenia w tym terminie), z  zastrzeżeniem że po bezskutecznym upływie wskazanego w nim terminu, będzie Pan uprawniony do wystąpienia na drogę sądową.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika