Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionego pytania wynika, iż przedmiotem sprzedaży przez gminę była nieruchomość sąsiednia. W omawianej sytuacji nie było konieczności zawiadamiania osoby sąsiadującej o zawartej umowie sprzedaży. Ponadto, w razie zbycia nieruchomości stanowiącej własność gminy, najemcom lokali mieszkalnych, jeżeli najem został nawiązany na czas nieoznaczony, przysługuje prawo pierwszeństwa. Nie ma zatem podstaw do wytaczania powództwa o uchylenie uchwały gminy na podstawie przedstawionej w pytaniu.
Należy również zauważyć, że dokonane wyodrębnienie własności lokali odnosi się tylko do nieruchomości sąsiedniej, a więc innej niż nieruchomość Państwa. W związku z powyższym ustalenie nieruchomości wspólnej oraz udziałów w tej nieruchomości dotyczy jedynie nieruchomości sąsiedniej oraz osób stanowiących wspólnotę, a nie sąsiadów tej nieruchomości.
Korzystanie ze zbiornika nieczystości zależy natomiast od podstawy, na której korzystacie Państwo ze zbiornika. Zbiornik będący na nieruchomości sąsiedniej stanowi część składową tej nieruchomości i jest własnością właściciela właśnie tej nieruchomości (inaczej wygląda sprawa, jeżeli zbiornik znajdowałby się na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności). Korzystanie z niego przez właścicieli nieruchomości sąsiedniej może nastąpić na podstawie umowy.
Kwestie dotyczące murów oraz ogrodzeń są przedmiotem regulacji k.c. Zgodnie z art. 154 k.c., domniemywa się, że mury, płoty i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.
Kwestie dotyczące ustalenia granic pomiędzy sąsiadującymi nieruchomościami mogą byc przedmiotem powództwa cywilnego. Zgodnie z k.c., jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między zainteresowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności. Może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.