Niespełnienie warunków licytacyjnych
Pytanie:
"Licytant został wezwany przez Sąd do zapłaty pozostałej kwoty nabycia nieruchomości w terminie 30 dniowym od daty doręczenia. Kwotę wpłacił z opóźnieniem jednodniowym. Czy licytacja jest unieważniona? Co może uczynić osoba, której nieruchomość była licytowana? Czy mam podjąć jakieś działania w tej sprawie w Sądzie, czy Sąd z urzędu unieważnia licytację i dokonuje zwrotu wpłaconej po terminie pozostałej kwoty nabycia licytantowi?"
Odpowiedź prawnika: Niespełnienie warunków licytacyjnych
Zgodnie z art. 967 kodeksu postępowania cywilnego po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca. Ustanowione w art. 967 k.p.c. terminy są terminami procesowymi i może nastąpić ich przywrócenie na wypadek uchybienia. Skutki niewykonania przez nabywcę warunków licytacyjnych, a w tym i uiszczenia ceny nabycia, reguluje art. 969 k.p.c. Zgodnie z nim jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Czynności te następują z Urzędu. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie. Od nabywcy nie składającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a resztę przekazuje się do Skarbu Państwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?