Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie głównej

Pytanie:

"Osoba będąca oskarżonym w postępowaniu karnym przed sądem rejonowym otrzymała pocztą wezwanie w swojej rozprawie na termin - datę X. Jednocześnie dużo wcześniej ta sama osoba otrzymała wezwanie jako świadek w innej sprawie do stawienia się przed sądem okręgowym wydział cywilny na ten sam termin - datę X. Sąd okręgowy znajdował się w innym mieście oddalonym o kilkaset kilometrów od sądu rejonowego. Ponieważ osoba wezwana uznała, że wezwanie do sądu okręgowego (jako sądu wyższego instancją nad rejonowym) jest ważniejsze i dodatkowo termin tej rozprawy jak i wezwanie otrzymała wcześniej zanim dowiedziała się o wezwaniu do sądu rejonowego (w swojej sprawie karnej) pojechała na rozprawę do sądu okręgowego. W związku z powyższym osoba ta złożyła odpowiednio wcześniej wniosek o przełożenie terminu rozprawy, a tym samym o przełożenie przesłuchania świadków na tej rozprawy z jednoczesnym wezwaniem tej osoby na rozprawę w celu umożliwienia jej przesłuchania świadków. Czy sąd rejonowy powinien uwzględnić wniosek oskarżonego? Jaki jest ogólny priorytet wezwań przy kolizji terminów rozpraw, proszę o wskazanie właściwych przepisów lub ustaw? Czy w przypadku odmowy uwzględnienia wniosku może być to powód do apelacji?"

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie głównej

Zgodnie z art. 374 § 1 kodeksu postępowania karnego obecność oskarżonego na rozprawie głównej jest obowiązkowa (jeżeli kodeks nie stanowi inaczej). Niestawienie się na rozprawie głównej strony (np. oskarżonego), obrońcy lub pełnomocnika ma taki skutek, że rozprawy się nie przeprowadza (117 § 3 kpk w związku z art. 374 § 1 kpk). Jeśli zatem oskarżony wie, że nie ma możliwości uczestniczenia w rozprawie powinien zawiadomić o tym sąd rozpatrujący sprawę, dodatkowo informując, że powodem niestawiennictwa jest wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka w innym sądzie, okazując również wezwanie do stawiennictwa. W takiej sytuacji sąd będzie mógł wyznaczyć rozprawę w sposób umożliwiający oskarżonemu stawiennictwo. Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że sąd nie ma możliwości przychylenia bądź nie przychylenia się do wniosku. W taki wypadku rozprawy po prostu się nie przeprowadza, o ile nie zachodzi wyjątek o którym mówi ustawa tj postępowanie z oskarżenia prywatnego, postępowanie uproszczone, nakazowe, w sprawie wydania wyroku łącznego.

Ponad to jeśli od dnia otrzymania wezwania na rozprawę karną do dnia terminu wyznaczonej rozprawy nie upłynął okres 7 dni, to rozprawa na wniosek oskarżonego ulega z urzędu odroczeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika