Niezgodność pomiędzy stanem prawnym nieruchomości, ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym

Pytanie:

"Jakie kroki należy podjąć w sytuacji, gdy istnieje niezgodność pomiędzy stanem prawnym nieruchomości, ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym?"

Odpowiedź prawnika: Niezgodność pomiędzy stanem prawnym nieruchomości, ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym

Zgodnie z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece :

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.

Roszczenie o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie jest roszczeniem w znaczeniu prawnomaterialnym i dlatego nie podlega przedawnieniu. Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym polega na doprowadzeniu jej do aktualnego stanu prawnego przez wpisanie nowego prawa, wykreślenie ujawnionego w księdze i wpisanie innego prawa, bądź wreszcie sprostowanie treści wpisanego prawa. Kryterium niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym jest zawsze obecny stan prawny, a nie stan istniejący w przeszłości (por. orzeczenie Sadu

Najwyższego. z dnia 24 listopada 1997 r., II CKU 110/97, „Prokuratura i Prawo” 5/98, s. 28).

Celem powództwa jest uzyskanie w formie wyroku nakazu dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej i w ten sposób powinno być sformułowane żądanie pozwu oraz samego wyroku. Poprawne żądanie pozwu powinno być ujęte w ten sposób, że zamiast osoby figurującej jako właściciel – niezgodnie z rzeczywistym stanem prawnym - powinien być wpisany powód, gdyż dopiero w wyniku takiego wpisu nastąpi uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (por zwłaszcza orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia z dnia 11 kwietnia 1963 r. II CR 933/62).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika