Niezgodność wpisu w księdze wieczystej
Pytanie:
Była działka; podczas znoszenia współwłasności tej nieruchomości, nastąpiła omyłka wpisu w księdze wieczystej w dziale II. Omyłkowo został oprócz prawowitych właścicieli jeszcze ktoś inny wpisany. Minęło już 30 lat od tej omyłki. Czy prawowici właściciele tej nieruchomości wpisani w dziele II KW, aby tą niezgodność wpisu usunąć powinni pójść drogą zasiedzenia czy wystąpić z wnioskiem o sprostowanie ewidentnej omyłki?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Zgodnie z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Nie ma możliwości sprostowania księgi wieczystej jako oczywistej omyłki - gdyż ta omyłka nie jest właśnie oczywista. Istnieje jednak w tym zakresie odpowiednia procedura.
Wzruszenie domniemania, u podstaw którego znajduje się zasada wiarygodności ksiąg wieczystych, może nastąpić w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (proces) oraz w każdym innym postępowaniu (zasiedzenie, stwierdzenie nabycia spadku), w którym ocena prawidłowości wpisu ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu. Jednakże w postępowaniu wieczystoksięgowym jedynym sposobem obalenia domniemania wynikającego z konkretnego wpisu jest uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - w trybie przewidzianym w art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Jeżeli więc, w księdze wieczystej w dziale II ujawniona jest jako właściciel osoba 1 i 2, to domniemanie z art. 3 legitymuje osobę 1 jako właściciela nieruchomości. Jeżeli zgłasza się osoba 2 i twierdzi, że to ona jest właścicielem, to nie może domagać się na tej podstawie wykreślenia w dziale II osoby 1 dopóty, dopóki nie przedstawi prawomocnego wyroku nakazującego wykreślenie osoby 1 i pozostawienie tylko 2. Jest tak dlatego, że w postępowaniu wieczystoksięgowym (nieproces, gdzie rozważane są kwestie wpisu i wykreślenie w skrócie mówiąc, a nie prawa własności - którego ustalenie powoduje obalenie domniemania wyrażonego w art. 3) sąd nie może rozstrzygać sporów o własność.
Własność można udowodnić w różny sposób np. samoistny posiadacz nieruchomości (właściciel jest samoistnym posiadaczem, chyba że oddał rzecz w posiadanie zależne), na rzecz którego upłynął termin do nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, może żądać uzgodnienia treści księgi wieczystej urządzonej dla przedmiotu zasiedzenia z rzeczywistym stanem prawnym.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
10.8.2011
Księgi wieczyste - założenie i wpis do księgi wieczystej
Założenie księgi wieczystej następuje na wniosek osoby uprawnionej. W wyjątkowych sytuacjach założenie księgi wieczystej może nastąpić z urzędu np. po otrzymaniu przez sąd zawiadomienia o (...)
-
23.1.2019
Zbycie nieruchomości objętych przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności
Krajowa Rada Notarialna przedstawiła swoje stanowisko z dnia 11 stycznia 2019 roku w sprawie sporządzania po dniu 1 stycznia 2019 r. przez notariuszy aktów notarialnych obejmujących umowy zbycia (...)
-
14.9.2014
Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?
W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)
-
3.12.2018
W razie śmierci uczestnika postępowania wieczystoksięgowego sąd nie zawiesza postępowania
W dniu 28 listopada br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. akt III CZP 25/18.
-
7.9.2016
Zmiany w zasadach dotyczących ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych
W dniu 30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych (...)
KOMENTARZE (1)
PAWEŁ
23.9.2010 17:32:38
Re: Niezgodność wpisu w księdze wieczystej
Witam. Mam pytanie dotyczące niezgodności stanu prwanego z faktycznym w KW. tzn Moja babcia nabyła w spadku własność części nieruchomości położonej w warszawie.Dekretem bieruta, nieruchomość ta przeszła na własność Skarbu Państwa. Jestem w posiadaniu aktu notarialnego przeniesienia własności, w 1946 został złożony wniosek o zwrot nieruchomości. Na dzień dzisiejszy biuro gospodarki nieruchomościami UM prowadzi sprawę, w której nic się nie dzieje. Urząd wszczął procedurę przekazania użytkowania wieczystego która utknęła. Zastanawiam się czy nie złożyć wniosku do sądu wiecystoksięgowego o niezgodnoći w jej treści tzn w dziale II własności... Pytanie dotyczy możliwości składania takich wniosków i sposobu rozpatrywania... Czy sąd może odmówić rozpatrzenia sprawy??? Czy można składać taki wniosek wielokrotnie??? Czy Taki wniosek poddaje w wątpliwość prawną rękojmię KW. Lub czy można wpisać ostrzeżenie o toczący się postępowaniu własnościowym(jaki koszt) Czy w przypadku uzyskania użytkowania wieczystego, właściciel czyli Skarb Państwa może gopodarować nieruchomością a konkretnie budować np parking podziemny??? Jak wygląda własność gruntu pod ziemią???