Obecność innych osób na sali sądowej

Pytanie:

"Odbywa się sprawa cywilna w sądzie. Na sali sądowej znajdują się osoby nie związane ze sprawą, ani nie są świadkami w tej sprawie. Czy mogę poprosić sąd, o to by te osoby opuściły salę sądową?"

Odpowiedź prawnika: Obecność innych osób na sali sądowej

Zasadą jest, że rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jawność rozpoznawania spraw przejawia się w tym, że strony i uczestnicy postępowania, wezwane osoby i publiczność mają prawo brać udział w posiedzeniach sądu, na których sprawa jest rozpatrywana. Jawność wobec uczestników postępowania i szerokiej publiczności jest założeniem w postępowaniu cywilnym. Na posiedzenia jawne wstęp na salę sądową mają - poza stronami i osobami wezwanymi - tylko osoby pełnoletnie. Na posiedzenia niejawne mają wstęp tylko osoby wezwane. Rozpatrywanie spraw pozostaje jawne, ale tylko w stosunku do stron i uczestników postępowania. Podmioty te mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach sądu, na których rozpatrywana jest sprawa. 

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową. Sąd może zarządzić odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych również na wniosek strony, jeżeli podane przez nią przyczyny uzna za uzasadnione lub jeżeli roztrząsane być mają szczegóły życia rodzinnego. Ograniczenie jawności w stosunku do podmiotów nie związanych ze sprawą (publiczności) prowadzi do rozpoznawania spraw przy drzwiach zamkniętych na zarządzenie sądu lub z przepisu ustawy.

Wypadki wyjątkowe, gdy jawność jest wyłączona, obejmują sytuacje, w których sprawa jest rozpatrywana bez udziału stron i uczestników postępowania. Szczególne przepisy określają przypadki wyłączenia jawności, a więc rozpoznawania sprawy na posiedzeniu niejawnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika