Obowiązek publikacji sprawozdania finansowego

Pytanie klienta:

""Zauważyłem w pewnym programie - narzędziu online, że niektóre spółki podają bilans, inne nie. Niektóre podają za kilka lat wstecz, inne tylko najnowszy. Od czego to zależy?""

Odpowiedź prawnika:

Jak rozumiemy, chodzi o sprawozdanie finansowe spółek handlowych. Ich ogłaszanie regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy badaniu i ogłaszaniu, podlegają roczne sprawozdania finansowe jednostek powiązanych, w tym roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych, a także roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:

  1. banków oraz zakładów ubezpieczeń,
  2. jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych, 
  3. jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emertalnych, 
  4. spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji, 
  5. pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
    a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
    b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
    c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Ogłoszenie następuje w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B", a w odniesieniu do spółdzielni - w "Monitorze Spółdzielczym".