Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 51 ust. 1 prawa przewozowego stanowi, że przez przyjęcie przesyłki i listu przewozowego odbiorca zobowiązuje się do zapłaty należności ciążących na przesyłce. Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 1999 r., sygn. Akt II CKN 231/98 OSNC 1999/10 poz. 179 wynikające z art. 51 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe zobowiązanie odbiorcy przesyłki do zapłaty ciążących na niej należności jest jego samoistnym zobowiązaniem wobec przewoźnika. Obowiązek ten istnieje nawet wtedy, gdy ze stosunku prawego wynikało, że należność ta będzie obciążać nadawcę.
Umowa pomiędzy odbiorcą lub nadawcą przesyłki a innymi podmiotami (np. udostępniającym bocznicę kolejową) nie wyłącza obowiązku zapłaty wszystkich należności przewozowych przewoźnikowi – przez odbiorcę przesyłki. Przewoźnik dostarczając przesyłkę i wydając razem z nią list przewozowy jest uprawniony do żądania zapłaty. Przewoźnika nie interesuje, kto w stosunkach wewnętrznych miał zapłacić za dostarczoną przesyłkę. Przewoźnik żąda bowiem swojej zapłaty za dostarczenie rzeczy itp.
Jest Pan zatem zobowiązany do zapłaty przewoźnikowi całej sumy. Natomiast środki wydane (lub potrącenie wzajemnych wierzytelności) udostępniającemu bocznicę, jeśli są mu nienależne stanowić będą jego bezpodstawne wzbogacenie. Zatem u udostępniającego może Pan dochodzić środków pieniężnych, które pozostały w jego majątku w wyniku potrącenia.