Obowiązki i uprawnienia stron umowy najmu

Pytanie:

"Mam pytanie związane z treścią art. 681 k.c., a mianowicie jakie drobne roboty remontowe obciążają najemcę garażu w ramach zawartej umowy najmu, w której nie są one enumeratywnie wymienione? Dotyczy to głównie prac konserwacyjnych dachu. Czy pomimo wykonywania bieżących konserwacji pokrycia dachowego, najemca ma prawo wezwać wynajmującego do przeprowadzenia remontów kapitalnych obiektu?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki i uprawnienia stron umowy najmu

Kodeks cywilny stanowi, że obowiązkiem wynajmującego jest wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Natomiast obowiązkiem najemcy jest ponoszenie drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem rzeczy. Jednocześnie kodeks precyzuje obowiązki najemcy w zakresie dokonywania drobnych nakładów, przykładowo wyliczając prace obciążające najemcę. Warto pamiętać, że o charakterze nakładów będzie także decydować rodzaj naprawy, jej rozmiar i koszt. W danym stanie faktycznym, jeśli mimo dokonania przez najemcę drobnych nakładów na remont dachu, nadal wymaga on kapitalnego remontu, bez którego nie będzie zdatny do użycia przez najemcę, obowiązek naprawy obciąża wynajmującego, a najemca ma prawo domagać się jego wykonania. W takim przypadku najemca ma prawo wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie tego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika