Obowiązki współwłaścicieli nieruchomości

Pytanie:

"W domku jednorodzinnym są wydzielone dwa mieszkania parter oraz piętro. Parter jeden właściciel piętro drugi właściciel. Mieszkanie na parterze jest obciążone współwasnością - weranda oraz klatka schodowa jest wspólna - tak jest napisane w akcie notarialnym, który został sporządzony na wniosek rodziców, którzy przepisali swój majątek na dwóch synów. Mieszkanie na parterze zostało sprzedane bez porozumienia z współwaścicielem i w umowie kupna została pominięta klauzula współwłasności. Nowy właściciel nie interesuje się kosztami remontów, które ja sam ponoszę jako właściciel piętra. Jakie ja mam prawo do zmuszenia współwaściciela do parcytypacji kosztów utrzymania budynku."

Odpowiedź prawnika: Obowiązki współwłaścicieli nieruchomości

Ponieważ współwłasnościa objęte są tylko wydzielone części domku - weranda oraz klatka schodowa, mieszkanie na parterze mogło zostać zbyte ponieważ stanowiło odrębną własność. Koszty utrzymania urządzeń wspólnych obciążają współwłaścicieli, zgodnie z art. 207 kodeksu cywilnego. Współwłaściciele obowiązani sa do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem przedmiotu współwłasności i w tej kwestii istnieje pomiędzy nimi tzw. solidarność dłuzników. Oznacza to, że wierzyciel może żądać swej nalezności od obydwu współwłascicieli całosci lub części swej wierzytelności, lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze współdłuzników zwalnia pozostałych. Zgodnie z at. 376 kodeksu cywilnego, jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Na tej podstawie może Pan żądac od współwłaściciela zwrotu odpowiedniej części poniesionych przez siebie wydatków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika