Ochrona prawnokarna znaku towarowego
Pytanie:
"Czy kupno lub sprzedaż podróbek, czyli używanie zastrzeżonego znaku towarowego jest ścigane z urzędu, czy w inny sposób? Jakie są metody, rodzaje ścigania w/w przestępstwa? "
Odpowiedź prawnika: Ochrona prawnokarna znaku towarowego
Ochrona karna znaków towarowych uregulowana jest w art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej. Przepis ten stanowi, iż osoba, która w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub oznaczone takim znakiem towary wprowadza do obrotu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 305 ust. 1).
Przez posługiwanie się znakiem podrobionym rozumieć należy używanie fałszowanego znaku, a więc imitacji jakieś rzeczy w celach przestępczych.
W wypadku mniejszej wagi, sprawca tego przestępstwa podlega tylko karze grzywny (art. 305 ust.2). W sytuacji, gdy sprawca z tej działalności przestępczej uczynił sobie stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5 (art. 305 ust.3). W tym ostatnim przypadku sąd zobowiązany jest również orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa towarów pochodzących z przestępstwa oraz materiałów i narzędzi, jak również środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. Jeżeli materiały te, narzędzia albo środki techniczne nie były własnością sprawcy, sąd może orzec ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa.
Ściganie sprawców przestępstwa określonego art. 305 ust. 1 i 2 tj. typu podstawowego oraz przypadku mniejszej wagi następuje na wniosek pokrzywdzonego. Typ kwalifikowany zdefiniowany w ust. 3 tego przepisu ścigany jest z urzędu. Oznacza to, iż działanie organów procesowych w sprawie (wszczęcie i prowadzenie postępowania przygotowawczego, wniesienie i popieranie przed sądem aktu oskarżenia) nie jest uzależnione od uzyskania zezwolenia władzy ani wniosku określonej osoby, instytucji lub organu.
Należy pamiętać, iż przepisy intertemporalne nakazują w pewnych sytuacjach stosować poprzednio obowiązującą ustawę o znakach towarowych z 1985 roku. Ma to miejsce w sytuacji, gdy działanie przestępcze sprawcy datowane jest na okres przed 22 sierpnia 2001 roku tj. przed wejściem w życiu przepisów obowiązującej obecnie ustawy – Prawo własności przemysłowej. Jeżeli przestępstwo popełnione zostało po 22 sierpnia 2001 roku zachowanie to będzie sankcjonowane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?