Ochrona przedemerytalna prezesa zarzÄ…du

Pytanie:

"Prezes zarządu zatrudniony na umowę o pracę, umowa podpisana przez pełnomocnika. Prezesowi brakuje 3 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego i po osiągnięciu tego wieku nabędzie prawa do emerytury. Jak wygląda ewentualna ochrona przedemerytalna takiego pracownika w dwóch przypadkach: 1. Pełnomocnik rozwiązuje umowę o pracę a następnie prezes jest odwoływany z funkcji 2. Prezes jest odwoływany z funkcji a następnie nowy prezes rozwiązuje z nim umowę o pracę Jak wygląda ewentualna ochrona przedemerytalna takiego pracownika w dwóch przypadkach: 1. Pełnomocnik rozwiązuje umowę o pracę a następnie prezes jest odwoływany z funkcji 2. Prezes jest odwoływany z funkcji a następnie nowy prezes rozwiązuje z nim umowę o pracę? W 2004 znowelizowano Kodeks pracy. Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W tym wypadku prezesowi brakuje 3 lata do osiągnięcia tego wieku, dlatego już teraz podlega on ochronie. Pracodawca nie może wypowiedzieć tego stosunku, jeśliby do tego doszło, wtedy prezes będzie mógł wystąpić do sądu pracy o uznanie bezskuteczności takiego wypowiedzenia albo o przywrócenie do pracy, ewentualnie o przyznanie odszkodowania. Wypowiedzenie tej umowy w tym przypadku jest niedopuszczalne.Nie można wypowiedzieć umowy o pracę a czy pracodawca może zaproponować inne stanowisko bez zmiany wynagrodzenia np. referent, przedstawiciel handlowy i czy w takim przypadku były już prezes zarządu jest zobowiązany do zaakceptowania takiej oferty?"

Odpowiedź prawnika: Ochrona przedemerytalna prezesa zarządu

Ograniczenia wynikajÄ…ce z art 39. k.p., a zatem dotyczÄ…ce zakazu wypowiadania umów o pracÄ™ pracownikom w wieku przedemerytalnym znajdujÄ… zastosowanie także do wypowiedzenia wynikajÄ…cych z umowy warunków pracy i pÅ‚acy (art. 42 § 1 k.p.). W konsekwencji pracodawca nie może w drodze wypowiedzenia zmienić pracownikowi wieku przed emerytalnym warunków pracy i pÅ‚acy na mniej korzystne. Zasada ta doznaje jednakże pewnych wyjÄ…tków. Zgodnie z art. 43 k.p. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub pÅ‚acy pracownikowi, o którym mowa w art. 39, jeżeli wypowiedzenie staÅ‚o siÄ™ konieczne ze wzglÄ™du na:

1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczÄ…cych ogóÅ‚u pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Nadto pracodawca może to uczynić w sytuacji koniecznoÅ›ci rozwiÄ…zania z pracownikiem stosunku pracy wyÅ‚Ä…cznie z przyczyn niedotyczÄ…cych pracownika lub zwolnieÅ„ grupowych, przy czym w takim wypadku jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i pÅ‚acy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi chronionemu przysÅ‚uguje, do koÅ„ca okresu, w którym korzystaÅ‚by ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiÄ…zaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy okreÅ›lony w prezpisach Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiÄ…cego podstawÄ™ obliczania odszkodowaÅ„, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należnoÅ›ci przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U.1996.62.289).

Ostatnim wyjÄ…tkiem jest sytuacja, w której dochodzi do ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci lub likwidacji pracodawcy.

Należy zwrócić uwagÄ™, że wypowiedzenie warunków pracy i pÅ‚acy pracownikowi w wieku przedemerytalnym stanie siÄ™ skuteczne, jeżeli nie odwoÅ‚a siÄ™ on od tego oÅ›wiadczenia do sÄ…du, przy czym brak reakcji pracownika na zaproponowane nowe warunki bÄ™dzie poczytana jako wyrażenie przez niego zgody na nowe warunki.

Natdo trzeba pamiÄ™tać, że na mocy art. 42 § 4 k.p. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub pÅ‚acy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż okreÅ›lona w umowie o pracÄ™ na okres nie przekraczajÄ…cy 3 miesiÄ™cy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika, co znajduje zastosowanie także w odniesieniu do pracowników w wieku przedemerytalnym. OdpowiadajÄ…c na zadane pytanie należy podnieść, że poza wskazanymi wyjÄ…tkami pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi chronionemu warunków pracy i pÅ‚acy. W sytuacji, kiedy jednak prawo to dopuszcza brak zgody pracownika na nowe warunki spowoduje rozwiÄ…zanie umowy o pracÄ™.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika