Ochrona stosunku pracy członka związku zawodowego
Pytanie:
"Otrzymałam wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę - przejście ze stanowiska pracownika umysłowego na stanowisko robotnicze z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia. Przyczyną wypowiedzenia warunków umowy o pracę jest likwidacja stanowiska. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie. Nie jest to zwolnienie grupowe. Czy jako członek zarządu zakładowych związków zawodowych jestem objęta ochroną dotyczącą płacy i przez jaki okres? W ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 w art. 10 ust. 4 jest mowa o dodatku wyrównawczym przysługującym pracownikowi przez okres 6 miesięcy. Jak ten przepis ma się do ochrony członka związków określonej uchwałą zarządu?"
Odpowiedź prawnika: Ochrona stosunku pracy członka związku zawodowego
Skoro nie jest to zwolnienie grupowe, to nie ma podstaw do stosowania przepisów ustawy wspomnianej przez Panią w pytaniu – ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pozostaje do omówienia jedynie zagadnienie dokonanego wobec Pani wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie to regulowane jest przez artykuł 42 kodeksu pracy. Paragraf 1 tego artykułu stanowi, iż przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Odesłanie do przepisów o wypowiedzeniu definitywnym obejmuje także obowiązek konsultacji zamiaru jej wypowiedzenia ze związkami zawodowymi, okresy i terminy wypowiedzenia, oraz przepisy dotyczące ochrony pracowników przed wypowiedzeniem. Zatem dokonane z Panią wypowiedzenie zmieniające powinno było być skonsultowane z organizacją związkową. Natomiast z racji tego, iż jest Pani członkiem zarządu zakładowych związków zawodowych. Zgodnie z artykułem 32 ustawy o związkach zawodowych pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może: 1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, 2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1 - z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy. Wynika z powyższego, iż Pani pracodawca mógł dokonać wobec Pani wypowiedzenia zmieniającego tylko wtedy, gdy albo zoz zgodziła się na to (gdy Pani jest imiennie wskazanym uchwałą zarządu pracownikiem i jego członkiem lub jest Pani innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy), albo gdy nie jest Pani takim imiennie wskazanym członkiem zoz. Ochrona ta przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie. Wspomnianego wyżej imiennego wskazania dokonuje zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona według procedury opisanej w ustawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?