Oddział spółki zagranicznej a zakres upoważnienia
Pytanie:
"Spółka z Unii Europejskiej (Czechy) zamierza otworzyć oddział swojej spółki w Polsce. Zobowiązana jest do ustanowienia osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy. Jaki jest zakres umocowania takiej osoby tzn. czy może ona dokonywać w imieniu przedsiębiorcy wszystkich czynności dotyczących oddziału (m.in. zawierać wszelkie umowy) czy też można ograniczyć zakres działania tej osoby tylko do pewnych czynności i wyłączyć np. możliwość zaciągania zobowiązań ponad określoną kwotę? "
Odpowiedź prawnika: Oddział spółki zagranicznej a zakres upoważnienia
Zgodnie z art. 87 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział jest obowiązany ustanowić osobę upoważnioną (ustanowić przedstawiciela na zasadzie art. 95-109 kodeksu cywilnego) w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. Osoba ta (przedstawiciel, pełnomocnik) musi być upoważniona dokonywania czynności prawnych i faktycznych w imieniu i na rachunek przedsiębiorcy zagranicznego. Jak więc wynika z powyższego osoba ta jest pełnomocnikiem zagranicznego przedsiębiorcy, a więc biorąc pod uwagę zakres umocowania z art. 87 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, należy wskazać, że konieczne jest w tym przypadku udzielenie pełnomocnictwa ogólnego. Zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Do czynności zwykłego zarządu należy zaliczyć, co do zasady czynności, które dotyczą bieżących spraw reprezentowanego i nie prowadzą do uszczuplenia jego potencjału ekonomicznego.
W tym miejscu należy również pamiętać, że pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone w formie pisemnej.
W związku z powyższym, naszym zdaniem do dokonywania czynności prawnych znacznie uszczuplających majątek przedsiębiorcy zagranicznego, a więc czynności przekraczających zwykły zarząd, koniczne będzie udzielenie pełnomocnictwa szczególnego. Nie trzeba bowiem ograniczać w tym zakresie osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego, albowiem na podstawie pełnomocnictwa ogólnego, osoba ta nie ma takich uprawnień - z mocy samego prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?