Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przebywanie dziecka w miejscu nie będącym jego miejscem zamieszkania wymaga zgody rodziców. Stąd uprawnienie rodziców do zwrócenia się do sądu z wnioskiem o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej (czyli takiej, u której dziecko przebywa bez ich wiedzy i zgody lub też wbrew ich woli). Na ono swoje źródło w artykule 100 k.r.o., który stanowi, co następuje:
1. Sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. W szczególności każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej,(....)
Sąd opiekuńczy (wydział rodzinny sądu rejonowego) wydaje w wyniku złożenia wniosku przez uprawnionego odpowiednie postanowienie, jeśli miejsce pobytu dziecka nie jest znane, może zlecić jego ustalenie policji (podstawa prawna: art.598[3] kodeksu postępowania cywilnego; dalej: kpc), następnie -jeśli osoba nieuprawniona nie podporządkuje się rozstrzygnięciu sądu -dziecko odbiera od niej przymusowo kurator sądowy (podstawa prawna art.598 [6] kpc) -jeśli zajdzie taka potrzeba, pomaga mu w tym policja.
Przebywanie dziecka u osoby nieuprawnionej polega na faktycznym, lecz bezprawnym pobycie dziecka w miejscu jej zamieszkania (także u bliskich lub znajomych tej osoby) albo w miejscu jej czasowego pobytu. Wola dziecka nie ma tu większego znaczenia, gdyż -ze względu na uprawnienie do kierowania nim -decyduje w tej kwestii wola rodziców.