Odmowa stwierdzenia nieważności-odwołanie

Pytanie:

"Kilka lat temu powiatowy organ nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na samowolnie dokonaną zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W roku ubiegłym, po przeprowadzeniu postępowania z wniosku strony w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji organu powiatowego, organ wojewódzki jako organ wyższego stopnia nad organem powiatowym, odmówił stwierdzenia nieważności decyzji. Tym samym w obiegu prawnym pozostawała decyzja organu powiatowego. W postępowaniu odwoławczym dotyczącym stwierdzenia nieważności decyzji, organ naczelny w trybie art. 138 par. 1 pkt 2 Kpa uchylił decyzję organu wojewódzkiego oraz stwierdził nieważność decyzji organu powiatowego. Organ naczelny uznał, że organ powiatowy naruszył swoją właściwość rzeczową oraz prawo materialne. Art. 157 par. 1 Kpa stanowi, że organem właściwym do stwierdzenia nieważności decyzji jest organ wyższego stopnia nad organem, który wydał błędną decyzję. Takim organem w rozpatrywanej sprawie jest organ wojewódzki a nie organ naczelny. Czy organ naczelny uchylają decyzję organu powiatowego z pominięciem organu wojewódzkiego, jako organu wyższego stopnia nad organem powiatowym, nie naruszył art. 157 par. 1 Kpa i czy takie działanie nie narusza zasady dwuinstancyjności postępowania? A może organ naczelny po uchyleniu decyzji organu wojewódzkiego w trybie odwoławczym winien był przekazać organowi wojewódzkiemu sprawę do ponownego rozpatrzenia?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa stwierdzenia nieważności-odwołanie

 Z treści pytania wynika, że sprawa rozpoznawana przez organ naczelny dotyczyła decyzji o odmowie stwierdzenia nieważności wydanej przez organ wojewódzki. Wniosek skierowany do organu naczelnego dotyczył odwołania od decyzji organu wojewódzkiego. Od odwołania należy odróżnić wniosek o stwierdzenie nieważności. W opisywanym zakresie organ wojewódzki był organem I instancji, a naczelny – II instancji. Decyzja wydana przez organ naczelny jest wynikiem postępowania odwoławczego (138 kpa), w postępowaniu w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji organu powiatowego.

Organ rozpatrujący odwołanie ma szersze kompetencje niż przy rozpatrywaniu wniosku o stwierdzenie nieważności, kiedy to działa jako organ nadzoru. Organ odwoławczy ma kompetencję do uchylenia decyzji w całości lub w części i do rozstrzygnięcia co do istoty sprawy w odpowiednim zakresie. Tak się stało w opisywanym przypadku: organ naczelny uchylił decyzję organu wojewódzkiego i rozstrzygnął co do istoty sprawy.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika