Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 124 par. 1 kodeksu pracy przewiduje, że pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności albo narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, jak również inne mienie, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od tej odpowiedzialności pracownik może się jednak uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Należy wyraźnie zauważyć, iż ciężar udowodnienia szkody w powierzonym mieniu i wysokości szkody spoczywa na pracodawcy. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udowodnienia winy pracownika – wystarczy bowiem wykazanie szkody. Na tej podstawie jedynym sposobem uniknięcia odpowiedzialności, o której mowa w powołanym przepisie oraz pytaniu, jest powołanie przez pracownika okoliczności wskazujących, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.
Istotna jest również treść umowy zawartej z pracodawcą o odpowiedzialności materialnej pracowników. Jeżeli w jej zapisach przyjęto wspólną odpowiedzialność pracowników za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się, wówczas pracownicy odpowiadają podzielnie w określonych w umowie częściach. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.
Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie oraz umowna odpowiedzialność wspólna pracowników