Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Umowa o dokonanie naprawy jest umową o dzieło, przez którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Istota umowy o dzieło jest osiągnięcie umówionego rezultatu, a nie tylko podjęcie przez wykonawcę starannego działania. Jeżeli umowa o dzieło została zawarta w zakresie działalności przedsiębiorstwa przyjmującego zamówienie z osobą fizyczną, która zamawia dzieło, będące rzeczą ruchomą, w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Roszczenia wynikające z tych przepisów przedstawia artykuł Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
Dłużnik (w tym przypadku serwis) jest także obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, polegającej na uszkodzeniu innych części silnika. Dla dochodzenia tego typu roszczenia konieczne jest udowodnienie istnienia i rozmiaru poniesionej szkody oraz związku przyczynowego między nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstaniem szkody.
Fakt zawarcia umowy, istnienie i wysokość szkody, a także związek przyczynowy można udowodnić za pomocą wszelkich dostępnych środków dowodowych. Będzie do nich należeć przede wszystkim faktura, wycena zniszczonych części, opinia biegłego w sprawie przyczyn awarii itp.