Odsetki od umowy pożyczki zawartej w formie ustnej

Pytanie:

"Udzieliłem pożyczki i dowodem są tylko potwierdzenia przelewów z tytułem prawnym pożyczka. Po ustalonym jedynie ustnie okresie na jaki zawarta została pożyczka, z ostrożności wypowiedziałem ją pożyczkobiorcy, a następnie wezwałem go do zapłaty. Zamierzam złożyć pozew o zapłatę. Czy mam prawo żądać odsetek ustawowych począwszy od dat przelewów kwot pożyczki na konto pozwanego? Jak wspomniałem, nie ma żadnej pisemnej umowy, czyli nie określono czy w ogóle należą się odsetki za okres pożyczki."

Odpowiedź prawnika: Odsetki od umowy pożyczki zawartej w formie ustnej

Co prawda umowa pożyczki zawarta w formie ustnej jest ważna i wywołuje skutki w niej wyrażone, jednakże Kodeks cywilny wymaga dla umowy pożyczki, której przedmiot przenosi kwotę 500 zł zachowania formy pisemnej pod rygorem utrudnień dowodowych. W razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Za uprawdopodobnienie za pomocą pisma uważa się jakikolwiek dokument, z którego wynika, że dana czynność została dokonana. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 1979 r. sygn. akt III CRN 287/78 nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której dowód taki będzie prowadzony, ani też aby było podpisane przez jedną ze stron. Uprawdopodobnieniem zawarcia umowy pożyczki może więc być wyciąg z rachunku bankowego wydany przez bank, który dokonał przelewu bankowego.

Umowa pożyczki może być umową odpłatną albo nieodpłatną (tj. może zastrzegać odsetki kapitałowe albo nie zawierać takiego zastrzeżenia). Odsetki będą należne w wysokości określonej w umowie. Jeśli w umowie nie została wskazana wysokość odsetek ani nawet ich zastrzeżenie, udzielający pożyczki nie będzie mógł żądać odsetek od dnia postawienia środków pieniężnych do dyspozycji biorącego pożyczkę, do dnia terminu zwrotu pożyczki. W takim przypadku dający pożyczkę będzie mógł domagać się zapłaty odsetek ustawowych od dnia upływu terminu zwrotu pożyczki do dnia zapłaty (za okres zwłoki biorącego pożyczkę).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika