Odstąpienie od żądania odsetek
Pytanie:
"Dłużnik wystąpił do mnie jako wierzyciela o anulowanie odsetek za opóźnienie w zapłacie faktur wskazując po części na moją winę za częste reklamacje towarów przeze mnie dostarczanych. Jaka jest różnica w anulowaniu odsetek, a ich umorzeniu lub odstąpieniu od żądania ich zapłaty?"
Odpowiedź prawnika: Odstąpienie od żądania odsetek
Zgodnie z art. 359 kc odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.
Prawo cywilne nie przewiduje obowiązku zapłaty odsetek, chyba że wynikają one z umowy albo orzeczenia sądu. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 481).
Żądanie zapłaty odsetek stanowi roszczenie wierzyciela, z którego może uczynić użytek domagając się ich zapłaty przez dłużnika, bądź nie zgłaszać takiego roszczenia i tym samym po stronie dłużnika nie powstanie obowiązek zapłaty odsetek. Trudno w tym przypadku mówić o umorzeniu czy anulowaniu. Wierzyciel nie ma czego anulować ani umarzać, ponieważ po stronie dłużnika nie ma bezwzględnego obowiązku zapłaty odsetek. Obowiązek powstanie dopiero po wezwaniu przez wierzyciela do ich zapłaty. Samo zaniechanie wzywania do zapłaty przez dłużnika odsetek może być potraktowane jako odstąpienie od skorzystania z przysługującego wierzycielowi prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?