Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

Pytanie:

Czy przy zamianie mieszkania komunalnego na komunalne z najemcą lokalu płaci się odstępne za metraż powierzchni użytkowej? Jeśli tak, to jaka to miałaby być cena? Od czego jest ona uwarunkowana i jakie są podstawy prawne? Dodam raz jeszcze, że zamiana byłaby dokonana poza urzędem miasta i tylko po dokonaniu zamiany, reszta byłaby dokonana formalnie czyli już z urzędem (przemeldowanie itp.)

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Lokal komunalny jest własnością jednostki samorządu terytorialnego - gminy, zatem gmina jest jego prawowitym dysponentem. Najemcy zajmują lokale na podstawie różnych aktów prawnych (umów najmu, decyzji administracyjnych itp.). Jednak do zmiany osoby zajmującej lokal potrzebna jest zgoda jego dysponenta - gminy. Tak więc w sytuacji gdy mamy dwa niezależne od siebie mieszkania komunalne i dwóch niezwiązanych ze sobą najemców owych lokali nie wydaje się być dopuszczalnym zawarcie między nimi nieformalnej umowy zamiany lokalu "za plecami" gminy. Gmina jako właściciel lokalu jest jedynym uprawnionym podmiotem do decydowania o jego losie. Chcąc zatem dokonać zamiany lokalu mieszkalnego należącego do gminy (mieszkania komunalnego) należy wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na taką zamianę. Gmina powinna wyrazić taką zgodę bez większych przeszkód. Kolejną sprawą są ewentualne dopłaty z tego tytułu. Najemcy muszą się liczyć z możliwością wymierzenia przez gminę odpowiedniej dopłaty związanej z wartością zamienianych lokali. Dopłata taka będzie ustalona w oparciu o różnicę wartości pomiędzy jednym a drugim lokalem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

irena

1.11.2013 8:56:58

Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

mam miszkanie 3-pokojowe chcę zamiany na 2-pokojowe ile mogę żądać odstępnego

zbyszek1946

27.9.2011 15:43:44

Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

chcę zamienić 2-pokojowe mieszkanie kwaterunkowe o pow.37m kw.na mniejsze-nie wiem ile mogędomagać się odstępnego

Piotr Traczyk

31.1.2011 19:58:30

Re: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

Wydaje mi się że jednak nikt tak bezinteresownie nie chciałby zrezygnować z większego mieszkania na mniejsze, a więc muszą być tu jakieś rozliczenia nieoficjalne odbywające się poza oficjalnym urzędem. Ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce i czy ktoś mi może tu coś podpowiedzieć. Pozdrawiam.

Piotr

3.11.2010 11:11:4

Re: zamiana mieszkania komunalnego

czy istnieje możliwość zamiany mieszkania komunalnego na mieszkanie komunalne, ale w innym województwie

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: