Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

Pytanie:

"Czy przy zamianie mieszkania komunalnego na komunalne z najemcą lokalu płaci się odstępne za metraż powierzchni użytkowej? Jeśli tak, to jaka to miałaby być cena? Od czego jest ona uwarunkowana i jakie są podstawy prawne? Dodam raz jeszcze, że zamiana byłaby dokonana poza urzędem miasta i tylko po dokonaniu zamiany, reszta byłaby dokonana formalnie czyli już z urzędem (przemeldowanie itp.)"

Odpowiedź prawnika: Odstępne przy zamianie mieszkania komunalnego

Lokal komunalny jest własnością jednostki samorządu terytorialnego - gminy, zatem gmina jest jego prawowitym dysponentem. Najemcy zajmują lokale na podstawie różnych aktów prawnych (umów najmu, decyzji administracyjnych itp.). Jednak do zmiany osoby zajmującej lokal potrzebna jest zgoda jego dysponenta - gminy. Tak więc w sytuacji gdy mamy dwa niezależne od siebie mieszkania komunalne i dwóch niezwiązanych ze sobą najemców owych lokali nie wydaje się być dopuszczalnym zawarcie między nimi nieformalnej umowy zamiany lokalu "za plecami" gminy. Gmina jako właściciel lokalu jest jedynym uprawnionym podmiotem do decydowania o jego losie. Chcąc zatem dokonać zamiany lokalu mieszkalnego należącego do gminy (mieszkania komunalnego) należy wystąpić do gminy z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na taką zamianę. Gmina powinna wyrazić taką zgodę bez większych przeszkód. Kolejną sprawą są ewentualne dopłaty z tego tytułu. Najemcy muszą się liczyć z możliwością wymierzenia przez gminę odpowiedniej dopłaty związanej z wartością zamienianych lokali. Dopłata taka będzie ustalona w oparciu o różnicę wartości pomiędzy jednym a drugim lokalem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • irena 2015-11-01 08:56:58

  mam miszkanie 3-pokojowe chcę zamiany na 2-pokojowe ile mogę żądać odstępnego

 • zbyszek1946 2013-09-27 15:43:44

  chcę zamienić 2-pokojowe mieszkanie kwaterunkowe o pow.37m kw.na mniejsze-nie wiem ile mogędomagać się odstępnego

 • Piotr Traczyk 2013-01-31 19:58:30

  Wydaje mi się że jednak nikt tak bezinteresownie nie chciałby zrezygnować z większego mieszkania na mniejsze, a więc muszą być tu jakieś rozliczenia nieoficjalne odbywające się poza oficjalnym urzędem. Ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce i czy ktoś mi może tu coś podpowiedzieć. Pozdrawiam.

 • Piotr 2012-11-03 11:11:04

  czy istnieje możliwość zamiany mieszkania komunalnego na mieszkanie komunalne, ale w innym województwie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika