Odszkodowanie od firmy w upadłości

Pytanie klienta:

""Moje ewentualne roszczenia odszkodowawcze dotyczą firmy państwowej, obecnie znajdującej się w upadłości. Jeżeli do czasu zakończenia procesu sądowego firma zostanie zlikwidowana, to od kogo mogę oczekiwać zadośćuczynienia wyrokowi sądowemu? Ponieważ właścicielem firmy do końca w 100% był Skarb Państwa, to czy to daje mi jakieś szanse na odzyskanie ewentualnych roszczeń? Czy wobec firm w upadłości stosuje się jakieś specjalne przepisy roszczeniowe? ""

Odpowiedź prawnika:

Nie jest do końca jasne, czy pytanie dotyczy upadłości przedsiębiorstwa państwowego czy jego likwidacji. Upadłość nie jest bowiem tożsama z likwidacją. Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego polega na zadysponowaniu jego składnikami materialnymi i niematerialnymi, i wykreśleniu przedsiębiorstwa państwowego z Krajowego Rejestru Sądowego, po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Zatem skoro Pan twierdzi o braku zaspokojenia najprawdopodobniej nie chodzi Panu o likwidację, lecz o upadłość.

Jeśli chodzi o upadłość to przedsiębiorstwo państwowe może być postawione w stan upadłości. Z dniem ogłoszenia o wszczęciu postępowania upadłościowego wobec likwidowanego przedsiębiorstwa postępowanie likwidacyjne ulega zawieszeniu, a następnie, z dniem ogłoszenia upadłości, umorzeniu z mocy prawa. Po ogłoszeniu upadłości powstaje masa upadłości, do której należy kierować wszelkie roszczenia.

Prosimy również o zapoznanie się z informacją: Jakie składniki majątku upadłego wchodzą w skład masy upadłości?