Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego
Pytanie:
"Z mocy wyroku sądowego posiadamy wyrok o eksmisję, ale odpowiednia gmina nie dysponuje lokalem socjalnym. Jak możemy ubiegać się o odszkodowanie od gminy i na jakiej podstawie prawnej? Mamy kilku najemców nadających się do eksmisji z powodu niepłacenia czynszu i oplat związanych z ekspoatacją mieszkania. Jak i kiedy występujemy do gminy o odszkodowanie? Czy w trakcie trwania procesu sądowego o eksmisję danego najemcy, możemy równocześnie ubiegać się o odszkodowanie od gminy? "
Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego
Z opisanego stanu faktyczneo wynika, iż posiadają Państwo wyrok sądu zasądzający eksmisję lokatorów. Wynika z tego, iż jako tytuł egzekucyjny został już opatrzony klauzulą wykonalności i stał się tytułem wykonawczym. Eksmisja to nic innego jak jeden ze sposobów przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Państwo jesteście wierzycielami. W pierwszej kolejności proszę pamiętać o treści art. 16 ustawy o ochronie lokatorów, który stanowi, iż wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. Z powyższych uwag wynika, iż jeżeli próba dokonania eksmisji nastąpiła w tym właśnie okresie, to egzekucja nie mogła mieć miejsca z powodu treści w/w przepisu. Jednak po zakończeniu okresu ochronnego, nawet w braku lokalu zastępczego, przeprowadzenie eksmisji będzie możliwe. Komornik sądowy wykonujący wyrok eksmisyjny obowiązany jest z urzędu uwzględnić wprowadzony ustawą okres ochronny. Ze strony eksmitowanego nie jest wymagane podnoszenie żadnych zarzutów w tym przedmiocie. W opisanej sytuacji podstawą żadania odpowiedniego odszkodowanie jest art. 18 ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Ustęp 4 powołanego wyżej artykułu stanowi, iż jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku sądowego, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy w wysokości odpowiadającej różnicy między odszkodowaniem odpowiadającym wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu (jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego) a odszkodowaniem płaconym przez byłego lokatora, o ile osoba ta nadal zamieszkuje w lokalu właściciela. O odszkodowanie jednak mogą Państwo wystąpić dopiero wtedy, gdy będą już Państwo posiadać wyrok eksmisyjny, a gmina nie dostarczy mieszkania socjalnego bezzwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku eksmisyjnego przyznającego uprawnienie do lokalu socjalnego. Proszę przy tym pamiętać, iż właściciel nie musi informować gminy o tym, kiedy wyrok eksmisyjny stał się prawomocny. Wysokość odszkodowania od gminy obejmuje różnicę pomiędzy opłatami wnoszonymi przez osobę oczekującą na lokal socjalny a kwotą, jaką właściciel mógłby otrzymać za wynajęcie lokalu w takim stanie, w jakim się aktualnie znajduje. Jeśli „lokator” w ogóle nic nie płaci, albo płaci mniej niż się należy właścicielowi, odszkodowanie należne od gminy podwyższa się o kwoty nie uiszczone od „lokatora” po dniu uprawomocnienia się wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?