Odwołanie od uchwały Rady Nadzorczej SM

Pytanie:

"Rada Nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej uchwaliła uchwałę większością głosów. Część członków tejże rady uważa uchwałę za sprzeczną z prawem. Jakie istnieją w tym momencie środki odwoławcze?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie od uchwały Rady Nadzorczej SM

Ustawa z 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze nie zawiera wyczerpującej regulacji w zakresie możliwości zaskarżania uchwał Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej przez członków tej Rady. Rozstrzygające w takim wypadku będą postanowienia statutu spółdzielni i tam należy szukać szczegółowego rozwiązania opisywanego problemu. Artykuł 31 prawa spółdzielczego przyznaje każdemu członkowi spółdzielni uprawnienie do żądania od zarządu spółdzielni wydania odpisu obowiązującego statutu oraz umożliwienia zapoznania się z regulaminami wydanymi na podstawie statutu. W tym celu należy złożyć do zarządu stosowny wniosek.

Artykuł 38 § 1 pkt 9 prawa spółdzielczego Ustawy przyznaje walnemu zgromadzeniu spółdzielni wyłączną właściwość do rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał rady. Zatem odwołanie od uchwały podjętej przez radę nadzorczą spółdzielni zostało przez ustawodawcę dopuszczone i winno ono być rozpatrzone przez zgromadzenie wspólników spółdzielni.

W wielu przypadkach prawo odwołania od uchwał rady nadzorczej statuty przyznają zainteresowanym do Zgromadzenia Przedstawicieli (co oczywiście jest uzależnione od posiadania takiego organu przez spółdzielnię). Nadto, z art. 24 § 4 prawa spółdzielczego należy wysnuć wniosek, iż jeżeli statut przewiduje właściwość rady nadzorczej w zakresie wykreślenia lub wykluczenia członka spółdzielni, wówczas wykluczony lub wykreślony członek ma prawo odwołać się od jej uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu do walnego zgromadzenia oraz być obecny na jego obradach przy rozpatrywaniu tego odwołania i je popierać. O terminie walnego zgromadzenia odwołujący się powinien być zawiadomiony pod wskazanym przez niego w odwołaniu adresem co najmniej na siedem dni przed tym terminem. Po wyczerpaniu postępowania wewnątrzspółdzielczego członek spółdzielni może dochodzić swych praw w tym zakresie na drodze sądowej.

Wreszcie art. 32 § 1 prawa spółdzielczego stanowi, iż od uchwał w sprawach między członkiem a spółdzielnią członek może odwołać się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym do organu określonego w statucie, chyba że statut wyłącza lub ogranicza to uprawnienie. Statut winien określać zasady i tryb postępowania wewnątrzspółdzielczego, a w szczególności terminy wnoszenia i rozpatrzenia odwołania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Przemysław Wisz 2012-08-17 10:17:23

    Dotyczy:odwołania od uchwały rady nadzorczej do walnego zgromadzenia w związku z wykreśleniem z rejestru członków Czy zapis mówiący o tym,że mam prawo być przy rozpatrywaniu odwołania i je popierać- stanowi , że mam prawo głosować nad uchwałą o oddaleniu lub podtrzymaniu decyzji rady nadzorczej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika