Odwołanie umowy dożywocia

Pytanie:

Czy można odwołać umowę dożywocia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowy dożywocia nie można odwołać. Nieraz jednak istnieje możliwość rozwiązania umowy przez sąd na żądanie jednej ze stron (zobowiązanego
do świadczeń na rzecz dożywotnika lub samego dożywotnika będącego jednocześnie zbywcą nieruchomości). Dotyczy to wyjątkowych przypadków takiego pogorszenia się stosunków pomiędzy dożywotnikiem a zobowiązanym, że nie można wymagać, by dalej pozostawali oni w bezpośredniej ze sobą styczności. W mniej drastycznych przypadkach, a także wtedy, gdy zobowiązany z tytułu dożywocia dokona zbycia nieruchomości osobie trzeciej, można żądać zmiany niektórych lub wszystkich uprawnień dożywotnika w dożywotnią rentę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 13.4.2016

  Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)

 • 8.7.2019

  Postępowanie odwoławcze w sprawie emerytury lub renty

  Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS w sprawie emerytury lub renty, możesz się od niej odwołać. Dowiedz się jak złożyć odwołanie i jak wygląda postępowanie odwoławcze.