Odwołanie zarządu spółki z o.o.
Pytanie:
"W spółce z o.o. chce odwołac cały zarząd lub jednego z jego członków. Prosze o dokładne opisanie procedury odwołania członka zarządu lub odwołania całego zarządu w spółce z o.o."
Odpowiedź prawnika: Odwołanie zarządu spółki z o.o.
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych zarząd jest organem, który prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Składa się z jednego lub większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W normalnym toku spraw, jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji zarządu. W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki przewiduje, że członków zarządu powołuje się na okres wspólnej kadencji, mandat członka zarządu powołanego przed upływem danej kadencji zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu.
Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.
Na mocy art. 203 mowa jest o tym, że członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów.
Zasadą jest, że wspólnicy powołują i odwołują zarząd uchwałą. Jeśli umowa nie stanowi inaczej lub, co zdarza się często, powtarza brzmienie przepisu, wspólnicy mogą podjąć uchwałę na zgromadzeniu wspólników lub bez odbycia zgromadzenia w trybie uchwały w postaci wyrażenia przez wszystkich wspólników pisemnej zgody na postanowienie, które ma być powzięte albo na głosowanie pisemne.
Przedmiotem uchwały może być powołanie lub odwołanie całego zarządu lub poszczególnych jego członków. Głosowanie na zgromadzeniu wspólników jest tajne.
Umowa może nie tylko ustalać odmienne reguły dotyczące powołania i odwołania całego zarządu, lecz także poszczególnych jego członków. Przykładowo można wskazać na następujące umowne rozwiązania zagadnienia powołania i odwołania:
a) pozostawienie kompetencji wspólnikom, lecz wyłączenie możliwości podjęcia uchwały bez odbycia walnego zgromadzenia albo zróżnicowanie lub wprowadzenie innych niż wynikające z kodeksu wymagań podjęcia uchwały w sprawie wyboru lub odwołania zarządu (zaostrzenie lub złagodzenie wymaganej większości głosów, wprowadzenie kworum, wyłączenie możliwości głosowania przez pełnomocników itp.),
b) przekazanie kompetencji innemu organowi spółki (radzie nadzorczej lub komisji rewizyjnej), co powinno łączyć się z określeniem zasad podejmowania decyzji w tym przedmiocie przez organ, lub poszczególnym jego członkom,
c) wskazanie, że powołują lub odwołują zarząd poszczególni, określeni imiennie lub w inny sposób (np. w zależności od posiadanych udziałów), wspólnicy,
d) określenie osób (prawnych lub fizycznych) spoza spółki, którym będzie przysługiwało uprawnienie do powołania lub odwołania zarządu (np. gmina, prezydent miasta, małżonkowie),
e) wybór lub odwołanie zarządu w drodze losowania. (Komentarz, Jerzy Paweł Naworski)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?