Ogród Wspólnoty Mieszkaniowej

Pytanie:

"Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o zakazie montowania płotów, pergoli na terenie ogródka przynależnego do lokalu usytuowanego na parterze, kierując się względami bezpieczeństwa i estetyki osiedla. Właściciele lokali usytuowanych na parterze maja zapis w akcie notarialnym, iż są uprawnieni do bezterminowego i bezpłatnego korzystania na zasadach wyłączności z części nieruchomości wspólnej stanowiącej działkę gruntu, która przylega bezpośrednio do budynków, o wymiarach odpowiadających szerokości lokalu mieszkalnego, wytyczonego ogrodzeniem wzniesionym przez dewelopera oraz zobowiązani będą do utrzymania ogrodzenia powyższego ogródka w stanie w jakim zostało oddane do użytku, zapewnienia ogrodzeniu ogródka estetycznego wyglądu, utrzymania ogródka w stanie podnoszącym estetykę osiedla i nie zabudowywania ogródka, w razie zaś nie wykonywania powyższych obowiązków Zebranie Właścicieli będzie uprawnione do podjęcia uchwały o likwidacji uprawnień do korzystania z ogródków przysługujących właścicielom lokali usytuowanych na parterze. Czy wspólnota miała prawo zabronić montowania płotów, pergoli na terenie ogródków?"

Odpowiedź prawnika: Ogród Wspólnoty Mieszkaniowej

W świetle przedstawionego stanu faktycznego sprawa jest zupełnie jasna. Wspólnota Mieszkaniowa miała prawo do podjęcia przedmiotowej uchwały zakazującej montowania płotów, pergoli, czy podobnych urządzeń. Co więcej nawet w braku takiej uchwały, właściciele mieszkań, którzy mają prawo korzystania z ogródków, nie mogliby takich urządzeń wznosić. Wniosek ten wypływa ze sposobu, w jaki zostały określone prawa i obowiązki właścicieli mieszkań. Są oni bowiem zobowiązani do utrzymania ogrodzenia ogródka w stanie w jakim zostało oddane do użytku oraz nie zabudowywania ogródka. Uchwała podjęta przez Wspólnotę Mieszkaniową stanowi w zasadzie jedynie potwierdzenie granicy praw i obowiązków właścicieli korzystających z ogródków. Jeżeli Wspólnota ma prawo cofnąć uprawnienia w przypadku nieprawidłowego ich wykorzystywania, to tym bardziej ma prawo podjęcia uchwały zakazującej działań, które i tak są wyłączone spod uprawnień osób korzystających z ogrodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aaa 2017-08-23 20:58:59

    głupia odpowiedź. przecież w tekście wyraźnie pisze że developer wzniósł ogrodzenie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika