Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Pytanie:

"Czy to możliwe aby osoba ubiegajaca się o rentę i pozbawiona prawa do podjęcia pracy nie otrzymała renty ze względu na niedostateczną ilość uprzednio przepracowanych dni w ciągu jakiegoś okresu? "

Odpowiedź prawnika: Okres ubezpieczenia a prawo do renty

Przyjmujemy, iż przedmiotem pytania jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do niej przysługuje pracownikowi, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz jego niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania zatrudnienia. Spełnienie wspomnianego warunku posiadania okresu składkowego i nieskładkowego zachodzi, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący łącznie co najmniej: 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat, 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat, 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat, 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat, 5 lat-jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Powyższe przesłanki muszą być spełnione łącznie, co oznacza, że możliwa jest sytuacja, że w przypadku ich niespełnienia renta nie zostanie przyznana.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika