Określenie czynszu najmu w euro

Pytanie:

"Posiadam własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Przydział prawa nastawił w czasie trwania związku małżeńskiego, a członkiem spółdzielni jest tylko mój mąż. Chciałabym wynająć mieszkanie na co najmniej rok na cele mieszkaniowe, a czynsz chciałabym określić w równowartości euro. Jak bezpiecznie przeprowadzić wynajem, czy mogę czynsz określić w euro, kto powinien podpisać umowę?"

Odpowiedź prawnika: Określenie czynszu najmu w euro

Zgodnie z zasadą walutowości, zobowiązania pieniężne zaciągane na terenie Polski mogą wyrażone tylko w walucie polskiej. Naruszenie tego zakazu powoduje nieważność zobowiązanie. Istnieje jednak możliwość określenia czynszu za pomocą klauzuli waluty, a więc uzgodnić, że zapłata sumy dłużnej ustalonej w złotych nastąpi po jej przeliczeniu według wartości określonej waluty obcej, z uwzględnieniem stosownego kursu waluty obcej. Dla ustalenia osoby właściwej do podpisania umowy najmu istotne znaczenie ma ustalenie, czy obowiązuje między Państwem system wspólności majątkowej. Jeżeli przed zawarciem małżeństwa lub w czasie jego trwania nie zawierali Państwo umowy o rozdzielności majątkowej, to zgodnie z ogólnymi zasadami prawa rodzinnego obowiązuje Państwa system wspólności majątkowej. Ponieważ przydział prawa do lokalu nastąpił w czasie trwania małżeństwa, prawo to objęte jest małżeńską wspólnością majątkową. W takiej sytuacji każdy z małżonków może samodzielnie dokonywać czynności zwykłego zarządu majątkiem wspólnym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • fds 2017-06-26 23:32:07

    Po pierwsze, nie aktualne od 12 lat !, Po drugie wypadało by zawrzeć cytat jak taka klauzula powinna brzmieć. Beznadziejny portal !


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika