Opieka nad dzieckiem a okres nieskładkowy

Pytanie:

Czy opieka nad dzieckiem zaliczana jest do okresów, od których zależy prawo do emerytury?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z treścią art. 7 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS do okresów nieskładkowych zalicza się:

5) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:

a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat, 

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko;

Z powyższego jednoznacznie wynika możliwość zaliczenia okresu opieki nad dzieckiem do okresów nieskładkowych. Następnie należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy:

2. Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 5.1.2006

    Przykładowe obliczenie wysokości kapitału początkowego

    Przykład: Obecnie mam 40 lat. Okres składkowy wynosi 16 lat i 7 miesięcy, natomiast okres nieskładkowy 1 miesiąc. Okresy te podaje na dzień 31 grudnia 1998r.

  • 28.9.2017

    Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

    Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, (...)

  • 6.11.2012

    Zasiłek opiekuńczy

    Jeżeli zachodzi konieczność, aby pracownik opiekował się osobiście członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki. Natomiast, aby zrekompensować (...)

  • 6.9.2017

    Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie

    Dziecko może zostać ubezwłasnowolnione całkowicie, jeżeli ukończyło 13 rok życia i wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności (...)

  • 30.4.2018

    Rodzice przy dziecku w szpitalu bez opłat?

    Ministerstwo Zdrowia chce uregulować warunki pobytu opiekunów przy najmłodszych pacjentach w placówkach opieki medycznej.