Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli sprawa o rozwód lub o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej, stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym.
Zatem, w opisywanej sytuacji do sądu, do którego złożony został pozew o rozwód można złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem.
We wniosku takim należy opisać całą sytuację, wskazać dowody na uzasadnienie twierdzeń oraz dokładnie wskazać, czego domaga się matka. Wskazać można zatem, że matka domaga się, zakazu odbierania dziecka z przedszkola, nakazania, by dziecko pozostawało w mieszkaniu zajmowanym przez matkę, można wskazać, że matka domaga się by ojciec sprawował opiekę nad dzieckiem w określonych dniach, porach, w określonym miejscu.
W ramach dowodów można powołać, np. dowód z zeznań świadków (babci, czy też innych osób, które widziały naganne zachowanie się ojca dziecka). Można zawnioskować również o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa, który może stwierdzić czy i w jakim stopniu zachowanie ojca wpływa negatywnie na dziecko. W ramach gromadzenia dowodów można udać się do psychologa i opinie przez niego sporządzoną można dołączyć do wniosku (będzie to jednak opinia prywatna, a sąd i tak może uznać za konieczne powołanie biegłego).