Opieka nad dzieckiem po wniesieniu pozwu o rozwód
Pytanie:
"Córka złożyła kilka dni temu pozew o rozwód i poinformowała o tym współmałżonka. Od tej chwili życie córki zamieniło się w piekło. Mąż robi awantury i ubliża córce w sposób absolutnie wyrafinowany, tak by stworzyć publicznie wrażenie jakoby to on był ideałem, a ona - wszystkim co najgorsze, chociaż faktycznie elementem, który ostatecznie zdecydował o złożeniu pozwu rozwodowego jest udowodniona zdrada męża i rozbicie innego małżeństwa. Najbardziej cierpi w tej sytuacji moja wnuczka, którą zięć np. zabiera z przedszkola robiąc przy tym awanturę matce zjawiającej sie po odbiór dziecka, nie wraca z dzieckiem na noc do wspólnego póki co mieszkania wmawiając wnuczce, że mama nie wpuści ich do mieszkania, ostrzega wnuczkę przed dotykaniem mamy, bo mama jest chora na straszną chorobę itd, itp. Co zrobić, aby natychmiast przeszkodzić utrwalaniu się takiej sytuacji, która doprowadzić może do problemów emocjonalnych wnuczki? Podobno jeśli wniesiono pozew o rozwód, to nie można już na innej drodze dochodzić praw o opiekę nad dzieckiem lub o ograniczenie tych praw? Co zrobić, aby szybko doprowadzić do orzeczenia sądu mającego na celu dobro dziecka? "
Odpowiedź prawnika: Opieka nad dzieckiem po wniesieniu pozwu o rozwód
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, jeżeli sprawa o rozwód lub o separację jest w toku, nie może być wszczęte odrębne postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. W razie potrzeby orzeczenia o władzy rodzicielskiej, stosuje się przepisy o postępowaniu zabezpieczającym.
Zatem, w opisywanej sytuacji do sądu, do którego złożony został pozew o rozwód można złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem.
We wniosku takim należy opisać całą sytuację, wskazać dowody na uzasadnienie twierdzeń oraz dokładnie wskazać, czego domaga się matka. Wskazać można zatem, że matka domaga się, zakazu odbierania dziecka z przedszkola, nakazania, by dziecko pozostawało w mieszkaniu zajmowanym przez matkę, można wskazać, że matka domaga się by ojciec sprawował opiekę nad dzieckiem w określonych dniach, porach, w określonym miejscu.
W ramach dowodów można powołać, np. dowód z zeznań świadków (babci, czy też innych osób, które widziały naganne zachowanie się ojca dziecka). Można zawnioskować również o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa, który może stwierdzić czy i w jakim stopniu zachowanie ojca wpływa negatywnie na dziecko. W ramach gromadzenia dowodów można udać się do psychologa i opinie przez niego sporządzoną można dołączyć do wniosku (będzie to jednak opinia prywatna, a sąd i tak może uznać za konieczne powołanie biegłego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?