Opieka nad dziećmi po rozwodzie
Pytanie:
"Żona chce się ze mną rozwieść i wyprowadzić się z dziećmi. Mamy dwójkę dzieci. Czy żona może się wyprowadzić z dziećmi przed orzeczeniem sądu o rozwodzie i decyzji co do opieki nad dziećmi? Żona zakłada automatycznie, że jej zostanie przyznana opieka nad dziećmi. Czym kieruje się sąd rozstrzygając o przyznawaniu opieki nad dziećmi? A jeżeli już opieka zostaje przyznana matce to kto i w jaki sposób reguluje częstość kontaktów ojca z dziećmi? Czy są jakieś "standardowe" podejścia do tego czy też jest to zawsze rozpatrywane indywidualnie? W jaki sposób ojciec może zwiększyć swój wkład i udział w zajmowaniu się dziećmi?"
Odpowiedź prawnika: Opieka nad dziećmi po rozwodzie
Zgodnie z art. 93 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W związku z niniejszym przepisem rodzice mają obowiązek uzgadniania, między sobą, sposobu wychowania dziecka i załatwiania jego spraw. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jako istotną sprawę można uznać m.in. określenie miejsca pobytu dziecka. W związku z powyższym, powinni Państwo wspólnie postanowić o miejscu pobytu dziecka. Skoro i tak zamierzają Państwo rozwiązać swoje małżeństwo przez rozwód, sprawa sprawowania pieczy nad dzieckiem również musi zostać uregulowana. Jeżeli nie będą Państwo w stanie dojść do porozumienia w tej sprawie, wówczas będzie ona musiała być rozwiązana sądownie. Należy na pierwszym miejscu stawiać dobro dziecka (nie rodziców), zastanowić się co będzie dla dziecka najlepszym rozwiązaniem (nie dla rodziców) i w ten sposób podjąć decyzję co do miejsca pobytu dziecka. Żona ma prawo więc wyprowadzić się (przed orzeczeniem rozwodu) z Państwa wspólnego mieszkania, jak również ma prawo zabrać ze sobą dziecka (po porozumieniu z Panem), jednakże nie może ona utrudniać Panu kontaktów z dzieckiem oraz sprawowania należycie przez Pana władzy rodzicielskiej.
W przedmiocie władzy rodzicielskiej proponujemy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może również określić (na żądanie stron) częstotliwość i sposób spotkań jednego z rodziców (któremu nie powierzona sprawowania pieczy na dziećmi) z małoletnimi dziećmi. Jeżeli jednak w wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnie w tej kwestii, wówczas każde z rodziców ma takie samo prawo do spotkań z dziećmi, jednakże należy to uzgadniać (za każdym razem) z drugim rodzicem.
W przedmiocie sprawowania opieki oraz spotkań z dziećmi po orzeczeniu rozwodu proponujemy zapoznać się z treścią opinii prawnej zatytułowanej Rozstrzygnięcia dotyczące małoletnich dzieci w orzeczeniu rozwodowym oraz z odpowiedzią, zamieszczoną na stronie serwisu, zatytułowaną Wspólna opieka nad dzieckiem po rozwodzieSprawy z zakresu prawa rodzinnego charakteryzują się indywidualizmem, każda z nich jest inna, uzależniona od danego stanu faktycznego oraz stron postępowania. Nie można bowiem w sprawach z zakresu władzy rodzicielskiej i sprawowaniu pieczy nad dzieckiem stosować generalnych (ogólnych zasad), każdą taką sprawę należy rozpatrywać osobno i brać po uwagę fakty istotne tylko dla tej sytuacji.
W powyższym przedmiocie proponujemy zapoznać się również z treścią opinii prawnej zatytułowanej Naprzemienna opieka nad dziećmi
Zgodnie z art. 96 kro, rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
Sąd w wyroku rozwodowym, również orzeka o tym, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka - o alimentach. W ten sposób zostaje określony wkład rodziców w utrzymanie dziecka. W powyższym zakresie proponujemy również zapoznać się z treścią odpowiedzi zatytułowanej Wysokość roszczeń alimentacyjnych
Poza obowiązkiem alimentacyjnym, może Pan również ponosić inne koszty utrzymania i wychowania dzieci, jednakże należy wziąć po uwagę fakt, iż nie będzie Pan mógł potrącać tych kwot z wysokości należnych alimentów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?