Opłata od pozwu w postępowaniu nakazowym
Pytanie:
"Złożyłam w sądzie gospodarczym pozew o zapłatę sumy 28.000 zł w postępowaniu nakazowym. Teraz otrzymałam z sądu wezwanie do uzupełnienia wpisu do 100%. Powołano się na cennik z Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wyjaśniono też, że zgodnie z art. 130(2) par. 1 i 4 Ustawy z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego - w postępowaniu w sprawach gospodarczych - obojętne, czy przedsiębiorca jest reprezentowany - trzeba uiścić pełny wpis. Dokonałam tego wpisu. Ale czy sąd ma rację? Proszę o wyjaśnienie, z jakich przepisów to wynika."
Odpowiedź prawnika: Opłata od pozwu w postępowaniu nakazowym
Stosownie do treści art. 19 ust.2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, z wyłączeniem spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, pobiera się czwartą część opłaty. Reguła ta odnosi się do postępowania przed wszystkimi sądami, czyli również do postępowania przed sądem gospodarczym. Jako że pozew o zapłatę kwoty 28.000 zł nie kwalifikuje się do postępowania uproszczonego (chyba że dotyczy zapłaty czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej), wniosek powoda o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym i wydanie nakazu zapłaty w tym trybie winien skutkować koniecznością wniesienia 1/4 opłaty stosunkowej obliczonej ze względu na wartość przedmiotu sporu.
Odrębną kwestią jest jednak sposób wniesienia opłaty. Istotnie, w myśl art. 1302 par. 1 i 4 kodeksu postępowania cywilnego, pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu. Przepis ten stosuje się również do pisma wniesionego w postępowaniu w sprawach gospodarczych także wówczas, gdy przedsiębiorcy nie reprezentuje adwokat lub radca prawny. Zarządzenie o zwrocie pisma powinno zawierać określenie wysokości należnej opłaty stosunkowej, jeżeli opłata została uiszczona w niewłaściwej wysokości, oraz wskazanie skutków ponownego wniesienia pisma. Z powyższego wypływa zatem wniosek, iż przedsiębiorca składający pozew do sądu gospodarczego winien jednocześnie uiścić stosowną opłatę, załączając do pozwu dowód wniesienia opłaty.
Trudno uzasadnić powody, dla których sąd zażądał od Pani pełnej opłaty od pozwu. Okolicznością, która zdaje się jednak za tym przemawiać, jest to, że sąd potraktował sprawę jako nadającą się do rozpoznania w trybie zwykłym, nie zaś w postępowaniu nakazowym. W myśl par. 167 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 19.11.1987 r. - Regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych, w postępowaniu nakazowym i upominawczym sąd na posiedzeniu niejawnym wydaje nakaz zapłaty lub kieruje sprawę do rozpoznania w trybie zwykłym. Jednakże w myśl par. 124 powołanego aktu, sąd winien zawiadomić Panią o odmiennym zakwalifikowaniu pozwu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?