e-prawnik.pl Porady prawne

Opłata sądowa od pozwu zbiorowego

Pytanie:

Zamierzam wraz z innymi pracownikami pozwać pracodawcę o to samo roszczenie. Zmierzamy do tego by, np. 50 pracowników reprezentował przed sądem jeden profesjonalny pełnomocnik. Wartość przedmiotu sporu na jednego pracownika wynosi ok. 20.000 zł. Wartość przedmiotu sporu dla 50 pracowników jest iloczynem 50 osób x 20.000 zł. czyli 1.000.000 zł (jeden milion). Czy pozew zbiorowy 50 powodów będzie podlegał 5 % opłacie w związku z przekroczeniem wartości 50.000 zł?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opłata sądowa od pozwu zbiorowego

28.11.2006

Kilka osób może w jednej sprawie występować w roli powodów lub pozwanych, jeżeli przedmiot sporu stanowią:

  1. prawa lub obowiązki im wspólne lub oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej (współuczestnictwo materialne);  
  2. roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju, oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej, jeżeli ponadto właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego z roszczeń lub zobowiązań z osobna, jako też dla wszystkich wspólnie (współuczestnictwo formalne).  

Art. 4 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje regulację, zgodnie z którą pismo wnoszone przez kilka osób podlega jednej opłacie. Jeżeli jednak przedmiotem sprawy są roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju i oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej (współuczestnictwo formalne), każdy współuczestnik uiszcza opłatę oddzielnie, stosownie do swojego roszczenia lub zobowiązania.

Z okoliczności ogólnie opisanych w pytaniu raczej wynika, iż Pytającemu, mimo użycia słów "o to samo roszczenie", chodzi raczej o wiele roszczeń, opartych na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej - a zatem  o współuczestnictwo formalne,  a zatem, każdy z powodów powinien wnieść opłatę stosownie do swojego roszczenia (zobowiązania), co w konsekwencji (sprawa z zakresu prawa pracy) sprowadza się do tego, iż występujący z roszczeniem nie będzie opłacał pozwu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ