Opłata za czynsz - z dołu czy z góry

Pytanie:

"Wynajmujemy obiekt piekarniczo - cukierniczy, w którym prowadzimy cukiernię, w umowie najmu jest napisane, że "Czynsz płatny będzie do dnia 5 (piątego) następnego miesiąca za dany miesiąc, po otrzymaniu rachunku." W jakim terminie powinnam czynsz zapłacić? Czy mogę zapłacić za miesiąc czerwiec 2006 piątego lipca 2006? Właściciel pomieszczeń domaga się zapłaty za miesiąc czerwiec 2006 piątego czerwca 2006 czy muszę mu go w tym terminie wypłacić?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za czynsz - z dołu czy z góry

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

Jeżeli strony chcą w umowę zastrzec inny termin, lecz z zachowaniem zasady, że czynsz jest płatny z góry, to najczęściej formułują to w następujący sposób:

Przykład: "czynsz jest płatny do dnia 5 każdego miesiąca".

Zacytowana w pytaniu klauzula jest naszym zdaniem źle sformułowana i rodzi poważne niejasności, dlatego też jednoznaczna odpowiedź nie jest możliwa bez zapoznania się z treścią całej umowy najmu. Wydaje się jednak, iż zapis dotyczący czynszu oznacza, iż płatności mają być dokonywane z dołu, czyli np. do 5 czerwca za maj.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika