Opłata za czynsz - z dołu czy z góry

Pytanie:

Wynajmujemy obiekt piekarniczo - cukierniczy, w którym prowadzimy cukiernię, w umowie najmu jest napisane, że "Czynsz płatny będzie do dnia 5 (piątego) następnego miesiąca za dany miesiąc, po otrzymaniu rachunku." W jakim terminie powinnam czynsz zapłacić? Czy mogę zapłacić za miesiąc czerwiec 2006 piątego lipca 2006? Właściciel pomieszczeń domaga się zapłaty za miesiąc czerwiec 2006 piątego czerwca 2006 czy muszę mu go w tym terminie wypłacić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca. Jeżeli strony chcą w umowę zastrzec inny termin, lecz z zachowaniem zasady, że czynsz jest płatny z góry, to najczęściej formułują to w następujący sposób:

Przykład: "czynsz jest płatny do dnia 5 każdego miesiąca".

Zacytowana w pytaniu klauzula jest naszym zdaniem źle sformułowana i rodzi poważne niejasności, dlatego też jednoznaczna odpowiedź nie jest możliwa bez zapoznania się z treścią całej umowy najmu. Wydaje się jednak, iż zapis dotyczący czynszu oznacza, iż płatności mają być dokonywane z dołu, czyli np. do 5 czerwca za maj.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: