Opłata za prawo do grobu

Pytanie:

"Gmina porządkuje cmentarz komunalny usuwając groby nie opłacone. Ważność poprzedniej opłaty, którą wniosłem upłynęła 5 lat temu. W tym roku opłaciłem miejsce na cmentarzu pod tym grobem na kolejne 20 lat. Od jakiej daty powinna zostać mi przedłożona opłata: od daty faktycznie uiszczonej wpłaty czy też od daty upływu poprzedniego terminu do jej wniesienia?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za prawo do grobu

Odpowiedź właściwie zależy do tego, w jaki sposób zarządca cmentarza potraktował tę opłatę wniesioną po pięcioletniej przerwie. Jeżeli chodziło tu o dopełnienie obowiązku wniesienia opłaty z tytułu ciągle tej samej opłaty (czyli jeżeli zarządca, czy też wspólnie doszliście państwo do takiego porozumienia), to należy stwierdzić, iż była to opłata dokonana z opóźnieniem, tak więc umowa trwa już od 5 lat, czyli do jej końca pozostało jeszcze lat 15. Jeżeli jednak opłata została uiszczona na podstawie nowej umowy, to czas jej trwania rozpoczyna się od momentu uiszczenia opłaty. Nie regulują tego typu sytuacji żądnego przepisy ustawowe, ani nawet jakiegoś aktu niższego rangą. W takich sytuacjach podstawą wzajemnych rozliczeń powinien być regulamin cmentarza. W związku natomiast z faktem, iż nadal jest to po prostu umowa, to zgodnie z zasadą swobody umów strony posiadają dużą swobodę w jej kształtowaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Antoni Kiełpiński 2014-07-03 17:13:24

    Witam serdecznie.W 1962 r. zmarła matka i pochowałem ją w grobie umiejscowionym wdziałce nr 5,rząd 13,kwatera 17 wykupionej wspólnie z kwaterą 18 na pochówek dla jej męża.Na obu kwaterach postawiono wspólny nagrobek.Po śmierci męża mojej matki usunięto podwójny nagrobek,grób mojej matki zlikwidowano,splantowano do poziomu ścieżek a na kwaterze nr 18 postawiono pojedyńczy nagrobek z informacją,że w tym miejscu spoczywają:moja matka wraz z jej mężem.Ja chodziłem na ten grób będąc pewnym,że przeprowadzono ekshumację zwłok,czciłem pamięć zmarłej matki i jak się okazuje zostałem wprowadzony świadomie w błąd.Jest to oczywiste fałszowanie prawdy ponieważ matka leży obok w miejscu po którym przechodzą,na którym stawiają rowery itp.itd.Miejsce pochówku mojej matki jest bezczeszczone z powodu działania osoby organizującej pochówek męża matki.Czy to nie jest czasami naruszenie moich dóbr osobistych?Nadmieniam,że prawo do własności grobu kwatery 18 nabyła osoba krewna w dalszej kolejności bez mojej wiedzy-syna,a grób z kwatery 17 zlikwidowała nie kontaktując się ze mną,nie informując mnie.A przecież prawo przysługuje najbliższej rodzinie która wyklucza kogoś z dalszej.Co ja,biedny emeryt mam z tym teraz począć? Proszę o pomoc.Z poważaniem i pozdrowieniami.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika