Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Pytanie:

"Czy sprawy o adopcję są zwolnione z opłat sądowych? Czy zwolnienie z tych opłat następuje automatycznie, czy wymaga złożenia wniosku i w jakiej formie? Czy uczestnik postępowania o adopcję mieszkający stale za granicą może domagać się od sądu zwrotu kosztów transportu na posiedzenie sądu?"

Odpowiedź prawnika: Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Niniejsza informacja prawna zakłada, że przez "sprawy o adopcję" użytkownik rozumie postępowanie mające na celu przysposobienie danej osoby (powszechnie określane jako adopcję) a nie np. postępowanie mające na celu rozwiązanie stosunku przysposobienia ("ustanie adopcji"). Zgodnie z postanowieniami Kodeksu postępowania cywilnego sprawy, dotyczące przysposobienia (adopcji) nie są z mocy prawa (automatycznie) zwolnione od kosztów sądowych (w tym opłat sądowych). Istnieje jednak możliwość na podstawie art. 112 § 1 i 2 w związku z art.13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego całkowitego lub częściowego zwolnienia strony od ponoszenia kosztów sądowych. Takiego zwolnienia może domagać się osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Powyższe oświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach. O zwolnieniu z kosztów sądowych orzeka sąd na podstawie złożonego oświadczenia. Wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych należy zgłosić na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona. Jednakże osoba, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych w sądzie rejonowym miejsca swego zamieszkania. Należy także dodać, że zgodnie z art. 1135 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego strona (uczestnik postępowania) zamieszkała za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Polsce, obowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Koszty sądowe, które zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych obejmują opłaty sądowe oraz zwrot wydatków, są to koszty, które co do zasady ponosi sąd w związku z postępowaniem a nie strona lub uczestnik postępowania. Te ostatnie zaliczane są do tzw. kosztów procesu lub kosztów postępowania sądowego. Według Kodeksu postępowania cywilnego koszty przejazdu uczestnika postępowania do sądu zalicza się jak już powiedziano do tzw. kosztów procesu, które w żadnym wypadku nie zwraca uczestnikowi sąd tylko ewentualnie strona przeciwna, biorąca udział w danym postępowaniu. Postępowanie ze stosunku przysposobienia jest postępowaniem nieprocesowym i jako tako nie ma w nim strony przeciwnej, ewentualnie występują w nim uczestnicy o sprzecznych interesach. Dlatego tylko wyjątkowo w takim przypadku sąd może przyznać od jednego z uczestników zwrot kosztów postępowania, a więc także kosztów związanych z dojazdem do sądu. Zasadniczo każdy uczestnik postępowania nieprocesowego (a takim jest postępowanie w sprawie adopcji) sam ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika