Opłaty sądowe w postępowaniach: nakazowym i upominawczym
Pytanie:
"Jakie mechanizmy dotyczące opłat sądowych w sprawach majątkowych stosowane są w postępowaniach: nakazowym i upominawczym, prowadzonych przy zastosowaniu Kodeksu postępowania cywilnego?"
Odpowiedź prawnika: Opłaty sądowe w postępowaniach: nakazowym i upominawczym
Opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych (art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
W postępowaniu nakazowym od pozwu pobiera się czwartą część opłaty, natomiast trzy czwarte części opłaty pobiera się od pozwanego w razie wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym (art. 19 ust. 2 i 4 k.s.c.), przy czym opłata nie może wynosić mniej niż 30 zł (art. 20 ust. 1 k.s.c.).
Odmienny mechanizm procesowy odnośnie opłaty stosowany jest w postępowaniu upominawczym. Pozew musi być opłacony w pełnej wysokości, z tym że sąd z urzędu zwraca stronie trzy czwarte uiszczonej opłaty od pozwu w postępowaniu upominawczym, jeżeli uprawomocnił się nakaz zapłaty (art. 79 ust. 2 pkt 2 lit. c. k.s.c.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?